Külföld
A spanyol ügyészség európai elfogatóparancs kiadását kéri Puigdemont ellen
Az ex-elnök hivatalosan is jelölt a katalán elnöki posztra
Puigdemont hivatalosan is jelölt az elnökségre
Carles Puigdemont leváltott katalán vezetőt nevezte meg hivatalos jelöltként Katalónia elnöki posztjára Roger Torrent, a katalán parlament elnöke hétfőn barcelonai sajtótájékoztatóján.
A politikus elmondta: a múlt héten egyeztetett a helyi törvényhozás pártjaival, amelynek eredménye szerint Puigdemont az, aki a legnagyobb támogatással rendelkezik.
A házelnök bejelentette azt is, hogy találkozót kezdeményez Mariano Rajoy spanyol miniszterelnökkel Katalónia jelenlegi "rendellenes" helyzetéről.ablo Llanera bíró ésszerűnek minősítette, hogy a vádhatóság kezdeményezte a volt elnök elfogását most, hogy csaknem három hónap után elhagyta Brüsszelt és egy másik külföldi országban tartózkodik, de felhívta a figyelmet arra, hogy az ügyben vannak olyan "árnyalatok", amelyek indokolják ennek elhalasztását.
A bíró állásfoglalásában Puigdemont dániai utazását provokációnak vélte, miután "jogi képtelenség", hogy távollétében vállalkozik az elnökjelöltségre.
Carles Puigdemont hétfőn Dániába utazott, ahol egy konferencián vesz részt a koppenhágai egyetemen. A kétnaposra tervezett úton dán politikusokkal is találkozik.
A spanyol ügyészség kezdeményezését az indokolta, hogy míg Belgiumban a bíróság mérlegeli a kiadatást az európai elfogatóparancs alapján, addig Dániában nem.
Puigdemont és leváltott kormánya négy tagja ellen novemberben adott ki európai elfogató parancsot a központi büntetőbíróság.
Még tartott a belga bírósági eljárás, amikor az ügy átkerült a spanyol legfelsőbb bíróságra, ahol Pablo Llanera bíró december elején úgy határozott: visszavonja az európai elfogatóparancsot.
A politikusok ellen - ahogy a leváltott katalán kormány és a feloszlatott katalán parlament elnökségének tagjaival szemben is - a spanyol legfőbb ügyész kezdeményezett eljárást lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt arra hivatkozva, hogy döntéseikkel és tetteikkel az elmúlt két év során intézményi válságot idéztek elő, amely a függetlenség egyoldalú kinyilvánításában tetőzött az alkotmány teljes semmibevételével október 27-én.