Külföld
A skót kormányfő újabb függetlenségi népszavazást indítana
Sturgeon a parlament felhatalmazását kéri
Nicola Sturgeon a Brexit miatt kialakuló helyzettel indokolta az újabb népszavazás kiírását a témában. Beszédében kifejtette: küszöbön áll az 50. cikkely elfogadása és a Brexit elindítása, a döntés előkészítése során pedig véleménye szerint nem vették figyelembe Skócia érdekeit és aggályait, márpedig „ha egy olyan horderejű kérdésben, mint az EU és a közös piac, Skócia nem hallathatta a hangját, az azt jelenti, hogy az Egyesült Királyságban bármikor figyelmen kívül hagyhatják az ország érdekeit”.
A kormányfő javaslata szerint a szavazást 2018 ősze és 2019 tavasza között tartanák meg, mivel eddigre „ismertté válnak a Brexit részletei, de még nem lesz túl késő a változtatáshoz”. A politikus kifejtette: „Skóciának lépnie kell”, a változás „elkerülhetetlen”, a kérdés csak az, hogy „a skót emberek milyen változtatás mellett döntenek”. Sturgeon a maga részéről az elszakadás pártján áll, de felhívta rá a figyelmet, hogy ebben a kérdésben a népszavazás dönt majd, a kormánynak pedig az a feladata, hogy alaposan tájékoztassa a szavazókat a döntésük következményeiről.
Theresa May hétfő délután éles hangú nyilatkozatban bírálta Sturgeon bejelentését. Szóvivője útján közzétett állásfoglalása szerint "Skócia a bizonytalanság és a megosztottság felé vette az irányt", és a skótok többsége nem is akar újabb népszavazást a függetlenségről.
A brit kormányfő szerint "mélységesen sajnálatos a Skót Nemzeti Párt által tanúsított politikai csőlátás". "A politika nem játék", és a skót kormánynak az egész ország jövőjével űzött politikai játszma helyett azzal kellene törődnie, hogy megfelelő szintű közszolgálati tevékenységet végezzen Skócia népének javára - fogalmaz Theresa May hétfői közleménye.
A brit kormányfő ugyanakkor nem tett utalást arra, hogy engedélyezné-e az újabb skót függetlenségi népszavazás kiírását.
(Independent, MTI)