Külföld

A rotterdami rendőrség vízágyúkkal oszlatta a török konzulátusnál szervezett tüntetést

Erdogan: Hollandia meg fogja fizetni a vita árát - Rutte szeretné lehűteni a fellángolt diplomáciai kedélyeket- Letépték a holland zászlót az isztambuli főkonzulátusról

A holland rendőrség vasárnapra virradóra vízágyúk segítségével feloszlatta a rotterdami török konzulátus közelében szervezett tüntetést, amelyen néhány ezer török tüntető tiltakozott amiatt, hogy a helyi hatóságok megakadályozták a családügyi miniszter bejutását a diplomáciai képviselet épületébe, s hogy külügyminiszterüket sem engedték be az országba. A holland kormányzat szerint felelőtlenü viselkedett a török családügyi miniszter, Ankara cserébe szankciókról beszél, az isztambuli holland főkonzulátus épületéről pedig tiltakozók letépték a holland zászlót.

rotterdam576
Yildirim kemény válaszlépéseket ígért Hollandiának

Kemény válaszlépéseket ígért Binali Yildirim török kormányfő vasárnap Hollandiának amiatt, hogy Hágában feltartóztatták Fatma Betül Sayan Kaya török családügyi miniszter gépkocsikonvoját. Yildirim közleményében úgy fogalmazott: "állítólagos európai barátaink, akik minden alkalommal demokráciáról, szólásszabadságról és emberi jogokról beszélnek, ebben az esetben megbuktak a vizsgán. Az ehhez hasonló esetek segítenek abban, hogy közelről megismerjük igaz barátainkat és ellenségeinket" - tette hozzá. A török kormányfő köszönetet mondott az ellenzéki pártok elnökeinek a kormánypárt iránt mutatott szolidaritásukért. A legnagyobb ellenzéki tömörülés, a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) szombaton visszamondta összes külföldi programját. A török miniszterelnök rámutatott: a történtek még jobban megerősítik országa egységét.

A holland kormánypárt megerősödve jött ki a diplomáciai pengeváltásból
Megerősödve jött ki a Mark Rutte holland miniszterelnök vezette kormánypárt a Hollandia és Törökország közötti diplomáciai pengeváltásból a friss felmérések szerint. "Évtizedek óta nyitott határok, tömeges bevándorlás, kettős állampolgárság, valamint az integráció hiánya, és íme az eredmény" - írta a Twitteren Geert Wilders, a bevándorlásellenes Szabadságpárt (PVV) elnöke egy fénykép mellé, amelyen egy kendőt viselő muzulmán nő látható a török zászlókat lengető tüntetők tömegében Törökország amszterdami konzulátusa előtt. A hágai Clingendael Intézet szerint a legutóbbi közvélemény-kutatási adatok azt mutatják, hogy a kormány határozott intézkedései inkább a jobboldali liberális Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) párt támogatottságát erősítették meg.  A friss felmérések szerint a VVD most 24 képviselői helyet szerezne meg a holland parlament 150 fős alsóházában, kettővel többet, mint a főként muzulmánellenes megnyilvánulásairól ismert PVV. "Még mindig valós esélye van annak, hogy arra ébredjünk március 16-án, hogy Wilders kapta a legtöbb szavazatot" - emelte ki Mark Rutte egy televíziós interjúban. "Nem láttuk előre a Brexitet. Éjfélkor még nem hittük, hogy megtörténik. Ugyanez volt Donald Trump megválasztásával" - tette hozzá.  A PVV támogatottságának visszaesését a fősodorbeli pártok kiszámíthatósága mellett elemzők azzal is magyarázzák, hogy egyre többen elveszett szavazatnak tartanák a Szabadságpártra leadott voksukat.

Párizs nyugalomra intett a Hollandia és Törökország közti diplomáciai vitában

Nyugalomra intette vasárnap Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter Törökországot és Hollandiát, amelyek között diplomáciai vita tört ki, miután a holland hatóságok nem engedték meg két török miniszternek, hogy részt vegyenek egy rotterdami kampányrendezvényen. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter viszont a kelet-franciaországi Metzben vasárnap délután zavartalanul megtarthatta beszédét. "A Törökország és az Európai Unió több tagjai közötti jelenlegi feszültséggel szemben Franciaország nyugalomra int. Ezzel együtt arra kéri a török hatóságokat, hogy tartózkodjanak a túlzásoktól és a provokációktól" - olvasható a francia diplomácia vezetőjének közleményében. "Elengedhetetlen, hogy felelősségről tegyünk tanúbizonyságot és hogy elkerüljük a felesleges vitákat" - tette hozzá.

A francia külügyminiszter szerint a metzi nagygyűlést a gyülekezési szabadság nevében engedélyezték a francia hatóságok. "Miután nem veszélyezteti a közrendet, nem volt ok ennek a nagygyűlésnek a betiltására, amely semmilyen beavatkozási lehetőséget nem jelentett a francia belpolitikába" - hangsúlyozta a francia diplomácia vezetője. 

Pierre Lellouche, a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Köztársaságiak egyik vezető politikusa viszont "érthetetlennek" nevezte, hogy a francia hatóságok engedélyezték a metzi nagygyűlést. "Nem lehet elfogadni, hogy egy külföldi kormány, amely semmibe veszi a demokráciát, a mi demokratikus értékeinket használja fel szégyentelenül, hogy az országainkban kampányoljon" - mondta az ellenzéki képviselő. 

Svédországban lemondtak egy török kampányrendezvényt
Az áprilisi törökországi alkotmánymódosító népszavazással kapcsolatban tartottak volna kampányrendezvényt Stockholmban egy török politikus részvételével, ám a hely tulajdonosa felmondta a szerződést - jelentette a Dogan török hírügynökség. A tulajdonos nem indokolta a szerződés felmondását.