Külföld
A palesztin vezetés törvénytelen emberölésekkel vádolja Izraelt
Netanjahu: Izrael minden eszközzel fel fog lépni a palesztin támadásokkal szemben
Száeb Erekat, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) második embere, a közelmúltban megrekedt békefolyamat palesztin főtárgyalója kedden közölte: a palesztin hatóságok eljárást akarnak kezdeményezni az ICC előtt, mert szerintük önkényes kivégzésnek minősül a késelők agyonlövése. A PFSZ többek között Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt, Móse Jaalón védelmi minisztert és az izraeli biztonsági erők tagjai akarja meggyanúsítani az ICC előtt, amely nem országokkal, hanem természetes személyekkel szemben jár el.
Erekat azt mondta, hogy még ha késsel is támadtak az illető palesztinok, aránytalan erőszakot alkalmaztak velük szemben az izraeli hatóságok. Arra sürgette Christof Heynst, az ENSZ azonnali kivégzések ügyével foglalkozó jelentéstevőjét, hogy mihamarabb vizsgálja ki a történteket.
Ezzel párhuzamosan Rijád al-Malki palesztin külügyminiszter a genfi ENSZ-székházban, a palesztin zászló felvonása alkalmából arról beszélt, hogy izraeli szélsőségesek és a hatóságok "agressziót és provokációkat" követtek el a palesztinokkal szemben, és korlátozták a muszlimok jogait, amikor korlátozták a jeruzsálemi Templomhegyhez való hozzáférésüket. A palesztin külügyminiszter emellett szintén törvénytelen kivégzésekkel vádolta meg Izraelt.
Izraelben az utóbbi két hétben napi rendszerességgel ismétlődnek a gyakran halálos kimenetelű palesztin tüntetések és az izraeliekkel szembeni palesztin késes merényletek. Az erőszakcselekmények sorozatát egyre többen tekintik "harmadik intifádának", vagyis palesztin felkelésnek. Az első intifáda 1987-től 1993-ig, a második 2000-től 2005-ig tartott.
Az újabb erőszakhullám eddig négy izraeli és 25 palesztin halálos áldozatot követelt. A feszültség éleződéséért az izraeli vezetés a palesztin "uszítást" okolja. A palesztinok szerint viszont Izrael a felelős; a palesztin álláspont szerint az izraeli kormány a korábbiaknál szigorúbb ellenőrzés alá akarja vonni a jeruzsálemi Templomhegyet, ahol fontos muszlim szent helyek is találhatók.
Netanjahu: Izrael minden eszközzel fel fog lépni a palesztin támadásokkal szemben
Az izraeli kormány "erőteljes lépésekre" készül a palesztinok által izraeli civilek ellen elkövetett támadások megakadályozása végett, és minden rendelkezésére álló eszközt be fog vetni a nyugalom helyreállítása érdekében - közölte Benjámin Netanjahu miniszterelnök kedden.
Az izraeli kormányfő az ország legfőbb biztonsági elöljáróival folytatott válságtanácskozás szünetében nyilatkozva leszögezte: "biztos vagyok benne, hogy a lépések, amelyeket elhatározunk, egyértelművé teszik a másik fél számára, hogy a terrorizmus nem kifizetődő".
Netanjahu Mahmúd Abbász palesztin elnököt arra szólította fel, hogy gondoskodjon "a gyűlölet további szításának megakadályozásáról", mert ellenkező esetben őt is felelősség fogja terhelni a helyzet súlyosbodásáért.
Az izraeli közszolgálati rádió híradása szerint Netanjahu kijelentette: "nem tudtak elszakítani minket földünktől, és ez eztán sem fog sikerülni".
A kettes tévécsatorna közlése szerint a kormány azt tervezi, hogy a terrorhullám megfékezése érdekében növelni fogja a hadsereg jelenlétét a városközpontokban, a kelet-jeruzsálemi arab negyedeket szintén biztonsági erőkkel veszik körül, a merénylők otthonait a támadás után napokon belül lerombolják, és megvonják az izraeli lakos státuszt azoknak a kelet-jeruzsálemi merénylőknek a családjaitól, melyek nem rendelkeznek izraeli állampolgársággal.
Az izraeli média beszámolói szerint a rendőrség vezetői operatív tervet mutattak be a kormány válságtanácskozásán, amelynek része lehet a kelet-jeruzsálemi arab lakónegyedek zárlat alá helyezése, amit Nir Barkat jeruzsálemi polgármester követelt kedden.
Ez a lépés azonban a katonai rádió szakértői szerint súlyos akadályokba ütközik, mert a kelet-jeruzsálemi arabok a város életében számos kulcsfontosságú munkát végeznek, többnyire közülük kerülnek ki például az áruszállító teherautók sofőrei, az iskolák takarítói és gondnokai, az élelmiszerboltok pénztárosai és dolgozói, ezért komoly fennakadásokat okozna a város életében, ha a zárlat miatt nem tudnának megjelenni munkahelyeiken.
A város kettéválasztása gyakorlati okokból sem valósítható meg teljes mértékben, mivel a zsidók és az arabok lakta lakónegyedek összenőttek, és a viszonylag könnyen ellenőrizhető nagyobb utak és utcák mellett számos kicsiny utca, sikátor és átjáró is szabad átjárást biztosít a negyedek között.
A lehetséges biztonsági intézkedések között szerepel még az önvédelmi fegyverviselési engedélyek kiadásának egyszerűsítése - a rádióban megszólított rendőrségi szakértő szerint elsősorban a már lejárt engedélyek megújításának gyorsítása - az erőszakhullám miatt.