Külföld
A nemzeti egységet ünnepelték
„Nem engedjük el üldözött magyarjaink kezét” – hangsúlyozta Semjén Zsolt
Trócsányi László a muravidéki magyarság augusztus 20-i ünnepségén felidézte, hogy az öt éve elfogadott alaptörvény a nemzet egységét deklarálja határon belül és kívül, és a „nemzet határokat átívelő egységének a megteremtése folyamatos feladatunk, kötelességünk”.
„Amikor az európai válság a vajdasági határ menti településekre is begyűrűzött, a döntéshozatalt legszívesebben elvennék a nemzeti parlamentektől, a kormányok alakításába vagy megbuktatásukba is kívülről szólnak bele, akkor a közösség, a nemzet összetartozásának nincs alternatívája” - mondta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), a vajdasági tartományi képviselőház elnöke szombaton Palicson, a vajdasági központi ünnepségen. Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke Szilágycsehen arról beszélt, hogy a múltra való emlékezés nem luxus, hanem nemzeti kötelesség. Az államalapításról megemlékeztek Kárpátalján, valamint az amerikai magyar közösségek is ünnepeltek az Egyesült Államokban.
A Külhoni Magyarságért Díj egyik üzenete, a politikai azt fejezi ki, hogy nem engedjük el üldözött magyarjaink kezét - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken, az elismerések budapesti átadásán. A kitüntetésnek három üzenete is van, egyrészt jelenti a nagyszerű emberek értékelését, másrészt az adott nemzetrész elismerése, a jelzése annak, hogy a magyar állam figyel rájuk, szereti, az egyetemes magyar nemzet meghatározó részének tekinti őket - jelentette ki. Díjat vehetett át négy erdélyi politikus, a Felvidéken élő egyetlen jezsuita szerzetes, Puss Sándor, Zelei Miklós író, valamint több külhoni magyar intézmény is. Állami kitüntetéseket adtak át Pozsonyban is a szlovákiai magyarság hat kiemelkedő személyiségének.
Eközben Kolozsvárott a városi kiváltságokat biztosító dokumentum keltezésének hétszázadik évfordulóját ünnepelték. Felszólalt Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának elnöke is. A fideszes politikus hangsúlyozta, a hétszáz éves Kolozsvár hosszú életének titka, hogy egyszerre tudott szép, okos és jó lenni. Horváth Anna, Kolozsvár alpolgármestere köszöntésében kijelentette: a város a keresztény Európa értékrendjére épült.