Külföld
A német-török viszályban Ankara veszíthet többet a szakértő szerint
Német külügyminiszter: Az országban élő törökök Németországhoz tartoznak
Közölte: a német-török viszonyban nagyon komoly fejlemények történnek, már nemcsak "üzengetések" vannak, hanem konkrét lépések, ami mögött nyilvánvalóan ott van, hogy több német állampolgárt tartóztattak le Törökországban. Legalább egy tucat olyan német állampolgár van, aki egyben török állampolgár is, esetükben vita lehet arról, hogy milyen jog szerint járjanak el - mutatott rá. Hozzátette: a napokban azonban csak német állampolgársággal rendelkező emberi jogi aktivistákat tartóztattak le, és "ez kiverte a biztosítékot".
Szakértő: Régóta éleződnek a feszültségek a két ország között
Régóta éleződik a feszültség Németország és Törökország között, egyebek mellett, mert a német parlament tavaly népirtásnak minősítette az örmények elleni mészárlást, illetve a törökök nem engedélyezték német képviselőknek bizonyos támaszpontok meglátogatását - mondta Menyes Roland, az Antall József Tudásközpont kutatója az M1 aktuális csatornán vasárnap.
A kutató elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök 2011-ben tartott egy beszédet Németországban, és kijelentette, hogy az ott élő törököknek feladatuk az integráció, azonban az asszimilációtól óvta őket. Ezért Németországban többen a török népesség "heccelésével" vádolták Erdogant - tette hozzá.
Másodikként 2016 júniusát említette, amikor a német Bundestag elfogadott egy határozatot, amely az 1915-ös, a török birodalom által az örmények ellen elkövetett mészárlásokat először nevezte népirtásnak, erre "nagyon agresszív" török reakciók érkeztek.
Menyes Roland kitért arra is, hogy Ankara nem engedett be német parlamenti képviselőket az incirliki légitámaszpontra, ahonnan át is helyezik a német katonákat Jordániába. Hozzátette: a konyai NATO-légitámaszponton sem engedélyezték a törökök a csapatlátogatást a német képviselőknek, ugyanakkor Angela Merkel német kancellár egy hete adott interjújában utóbbi esetről azt mondta, a feszültségnek nem a két ország között, hanem a NATO-n belül kell megoldódnia.
A szakértő emlékeztetett: erre reagálva jelentette be a német külügyminiszter, hogy különféle gazdasági jellegű szankciók is érik Törökországot.
Ankara "visszadobja a labdát a német oldalra" azzal, hogy közölte: vannak olyan Németországban élő török állampolgárok, akiknek a letartóztatását kérték Németországtól, de ez nem történt meg, ahogy nem tartóztatják le azokat sem, akik gülenista kapcsolatokkal rendelkeznek - mondta. Hozzátette: a legfájóbb Ankarának az, hogy a tavalyi puccskísérlet után nagyjából egy tucat magas rangú török katonatiszt Németországban kért és kapott politikai menedékjogot.
Úgy vélte, a helyzetet a józan észnek kellene megoldania, "ez meg is fog történni", de egyelőre nem lehet tudni, mikor. Viszont az Európai Uniónak mindenképpen szüksége van Törökországra, és Törökországnak még inkább szüksége van az EU-ra - jelentette ki Hóvári János.
Német külügyminiszter: az országban élő törökök Németországhoz tartoznak
A Berlin és Ankara között egyre feszültebbé váló viszony ellenére megbecsüléséről biztosította a Németországban élő törököket Sigmar Gabriel külügyminiszter a Bild című német lap szombati lpszámában megjelent nyílt levélben. Frank-Walter Steinmeier német államfő ugyanakkor szokatlanul hevesen bírálta Recep Tayyip Erdogan török elnököt.
A Berlin és Ankara kapcsolatában bejelentett irányváltás nem a Törökországban élő emberek és nem is a Németországban élő török gyökerekkel rendelkező személyek ellen irányul - hangsúlyozta a német és török nyelven egyaránt nyilvánosságra hozott dokumentumban Gabriel.
"Ebből a szempontból közömbös, mennyire feszültek a politikai kapcsolatok Törökország és Németország között. Számunkra egyértelmű, hogy Önök, németországi török származású emberek, hozzánk tartoznak, akár van német útlevelük, akár nincs" - szögezte le Gabriel. Az országban élő törökök száma meghaladja a hárommilliót.
A tárcavezető a Törökországban fogva tartott Peter Steudtner német jogvédő és öt társa ügyében ismételten kiemelte: Berlin nem fogja tétlenül nézni állampolgárai letartóztatását. "Meg kell védenünk őket" - jelentette ki.
Frank-Walter Steinmeier német államfő szokatlanul hevesen bírálta Recep Tayyip Erdogan török elnököt a ZDF közszolgálati televízióban vasárnap este elhangzó, a hírügynökségek által előzetesen ismertetett interjújában.
Az államfő szerint Erdogan nemcsak arra törekszik, hogy saját kénye-kedvére szabja át Törökországot, de elhallgattatja, üldözteti és börtönbe veti a még megmaradt ellenzéki bírálókat is.
Steinmeier hangsúlyozta: ezért is támogatja Németország irányváltását Törökországgal kapcsolatos politikájában.
"Nem fogadhatjuk el azt, ami Törökországban történik, hiszen ez Németország önbecsülésével is összefügg" - szögezte le a német államfő.
Sigmar Gabriel a német-török kormányzati viszony romlása miatt csütörtökön irányváltást jelentett be a kapcsolatokban.
A német külügyminisztérium az új politika keretében figyelmeztette a Törökországba utazó németeket, hogy bárkit bármikor önkényesen megfoszthatnak szabadságától, ezért fokozott óvatosságra van szükség. Bejelentette továbbá, hogy elhatározták a törökországi beruházásokhoz nyújtott állami garanciavállalások felülvizsgálatát. Hasonló utalást tett a Törökországnak szánt úgynevezett uniós előcsatlakozási támogatásokkal összefüggésben is.