Külföld

„A németek nem fognak tudni többé nyugodtan aludni”

Seehofer: Az iszlamista terror megérkezett Németországba+VIDEÓ

További támadásokra buzdított egy videofelvételen a bajorországi Ansbachban hét végén végrehajtott, 15 sebesülttel járó öngyilkos robbantás elkövetője - számolt be a szélsőséges weblapokat figyelő SITE központ, az Iszlám Állam (ISIS) dzsihadista szervezet Aamák nevű propagandaoldalára hivatkozva. Közben egyre több német politikus sürgeti a menekültügyi szabályok szigorítását, Seehofer kijelentette: az iszlamista terror megérkezett az országba.

A jobbközép CSU elnöke Horst Seehofer a berlini vezetés nyilatkozataira utalva hangoztatta: elfogadhatatlan az az érvelés, hogy a politika nem ígérhet teljes biztonságot, elfogadhatatlan az iszlamista terrorizmus „relativizálása” annak mérlegelésével, hogy a lakosság különböző csoportjában mekkora a bűnőzés, és nem elég higgadtságot kérni az emberektől, hanem mindent meg kell tenni a közbiztonság erősítéséért.

A polgárok higgadtsága fontos, de nem helyettesítheti az állami védelmet. Az emberek félnek és válaszokat várnak az államtól, ezért „végtelen viták” helyett lépni kell - húzta alá Horst Seehofer.

„Fokozottabban kell ellenőrizni, mi folyik a menekültszállásokon”

Joachim Herrmann tartományi belügyminiszter a menekültek által elkövetett würburgi és ansbachi, a hatóságok előzetes megállapításai szerint iszlamista hátterű támadásról szólva kiemelte: az utóbbi hónapokban „sajnos az is kiderült, hogy a menekültek útvonalait terroristák és bűnözők is használják, akik menedékkérőnek adták ki magukat, ezért nem szabad alkalmazni a nyitott határok politikáját".

A határon belépésre jelentkező menedékkérőket fel kell tartóztatni, ha nem igazolják hitelt érdemlően személyazonosságukat, és ki kell vizsgálni, hogy kicsodák. Továbbá fokozottabban kell ellenőrizni, hogy „mi folyik a menekültszállásokon” - utalt arra, hogy az ansbachi pokolgépes merénylet elkövetőjének szállásán további robbanószerkezetek előállítására alkalmas anyagokat és tárgyakat találtak.

Az elutasított vagy bűncselekmény miatt elítélt menedékkérőket következetesebben ki kell toloncolni, és szakítani kell azzal a „tabuval”, hogy senkit nem szabad visszaküldeni olyan országba, ahol háború van - mondta a miniszter, rámutatva, hogy például Afganisztán számos területe megfelelően biztonságos afgán állampolgárok tartózkodásához.

Joachim Herrmann arról is beszélt, hogy szélesíteni szükséges a Bundeswehr - a német hadsereg - belföldi bevetésének lehetőségét, és a felszerelés és a létszám fejlesztésével, valamint jogszabályi változtatásokkal meg kell erősíteni a rendőrséget. Mint mondta, „meg kell védenünk azokat, akik védenek minket”.

Propagandaoldalán fenyegetőzik az ISIS

Az Aamák kedden tette közzé a videót, amelyen egy arcát fekete sállal takaró férfi azzal fenyegetőzik, hogy a németek "nem fognak tudni többé nyugodtan aludni", mert felrobbantják otthonaikat. Ezen felül a képsorokon hűséget esküszik az Iszlám Államnak, és arra tesz ígéretet, hogy elviselhetetlenné teszi az életet az országban.

A férfi a SITE szerint a felvételen azt mondta, azért van Ansbachban, hogy véghez vihessen egy mártírsággal végződő műveletet, és további támadásokra szólított fel. Azt mondta, az ansbachi támadást a "Németországnak a (terrorellenes) koalícióval együttműködésben elkövetett, férfiak, nők és gyerekek halálát okozó bombázásaiért" fog bosszút állni.

A jelek arra utalnak, hogy a felvétel megegyezik azzal a videóval, amelyet a német nyomozók találtak a 27 éves öngyilkos merénylő mobiltelefonján. A német hatóságok ezt nem erősítették meg.

Tavaly decemberben a német parlament, a Bundestag elfogadott egy javaslatot arról, hogy Berlin egy misszió erejéig csatlakozzon az Iszlám Állam szíriai tevékenysége elleni katonai fellépéshez. A művelet keretein belül felderítő repülőgépeket, egy fregattot, egy légi utántöltő repülőgépet és katonai személyzetet küld Németország a közel-keleti országba, ám nem csatlakozott a terrorellenes koalíció ellen folytatott légi hadjárathoz.

CDU-s politikus: az elbocsátás kultúrájára is szüksége van Németországnak

Németországban az utóbbi napok menekültek által elkövetett támadásai miatt a közbiztonság erősítése mellett a menekültügyi szabályok szigorítása is napirendre került, a kormányzó jobbközép CDU egy tekintélyes belügyi szakpolitikusa például egy keddi lapinterjúban azt mondta, hogy az elutasított menedékkérők következetes kitoloncolásával ki kell alakítani az "elbocsátás kultúráját".

Armin Schuster parlamenti képviselő - aki korábban a német határ lezárását szorgalmazó CDU-s politikusok szószólója volt - a Stuttgarter Zeitung című lapban kedden a menekültek integrációjával kapcsolatban elterjedt kifejezésre, a befogadás kultúrájára utalva hangsúlyozta, hogy az elbocsátás, búcsúzás kultúrájára és nagyobb szigorúságra is szükség van, mert a jogállami működést az érkező menekültek igen engedékenynek érzékelik és "egyesek azt gondolhatják, hogy bármit megengedhetnek maguknak".

A CDU-ban és a koalíciós társ szociáldemokratáknál (SPD) mások is határozottabb fellépést sürgetnek az elutasított vagy bűncselekményért elítélt menedékkérőkkel szemben, a CDU bajor testvérpártja, a CSU elnöke, Horst Seehofer bajor kormányfő pedig azt is felvetette, hogy nem kell ragaszkodni a menekültügyi gyakorlat egyik alapvetéséhez, miszerint senkit sem szabad kitoloncolni háborús övezetbe. A politikus a Münchner Merkur című lapban kedden jelezte, hogy ez a "konszenzus" nem lehet örökérvényű, és "komolyan meg kell fontolni", hogy miként kellene eljárni a törvénnyel összeütközésbe kerülő vagy közveszélyes menekültekkel, menedékkérőkkel szemben.

Horst Seehofer és a CDU/CSU több vezető politikusa azt is sürgeti, hogy valamennyi menedékkérőt vegyék biztonsági ellenőrzés alá, azokat is, akiket már átvilágítottak. Joachim Herrmann bajor belügyminiszter pedig már az első támadás, a július 18-án Würzburg mellett történt baltás-késes merénylet után sürgette, hogy az újonnan érkező menedékkérőket csak a személyazonosságuk megállapítása után engedjék be az országba. 

A szövetségi kormány adatai szerint az idén minden korábbinál magasabbra emelkedett az önként távozó vagy kitoloncolt jogosulatlan menedékkérők száma. Május végéig mintegy 25 ezren hagyták el az országot önként és 12 ezer kitoloncolást hajtottak végre. 

Objektum doboz