Külföld

„A menekültkrízis csak rosszabb lesz”

Globális struktúrát kell létrehozni a helyi szervezetek megsegítésére

A 2010-es évek egyik legnagyobb problémája a menekültkrízis. A Web Summit is kereste a lehetséges megoldási javaslatokat.

menekült_websummit576
MH/JO
„A menekültkrízis sajnos nem fog jobbra fordulni, csak rosszabb lesz, ezért fel kell készülnünk minden eshetőségre” – jelentette ki Josephine Goube, a TechFugees alapítója.  A vállalt célja, hogy összehozza a menekülteket, a kormányzati és jótékonysági szervezeteket, illetve az IT cégeket, amelyek segíthetnek a migránsok problémáinak megoldásában.

A beszélgetés szerint az egyik legnagyobb gond, hogy a menekülttáborokban, illetve a háború súlytotta területen a gyerekek és fiatal felnőttek nem kapnak megfelelő oktatást, így nem sikerülhet megfelelően beilleszkedniük az esetleges új környezetbe, mivel nem tudnak megfelelni a munkaerőpiaci elvárásoknak. „Itt lép be a technológia, mert az új megoldásokkal lehetővé válik a gyorsabb oktatás” – mondta el Ali Clare emberi jogi szakértő. Clare hozzátette, hogy az IT segítsége nem elég, mivel szükség van az oktatás általános változtatására is, amely jelenleg még kidolgozás alatt áll.

Ahol a technológia már most is segíthet, azok inkább kézzelfogható applikációk. Dave Levin, a Refugees Open Ware alapító igazgatója például egy olyan appről beszélt, amely kifejezetten a szíriai lakosok számára készült, hogy egy telefonos fénykép alapján beazonosítson minden veszélyes tárgyat. „Minden családban akad valaki, aki megsérült az orosz bombadarabok, fel nem robbant aknák miatt. Ez az applikáció viszont azonnali információt és segítséget ad a veszélyes tárgyakról” – magyarázta a Levin.

A panel részesei egyetértettek hogy a hasonló fejlesztések azért nagyon fontosak, mert késedelem nélkül és helyben tudják megoldani a menekültek problémáit. „Egyre több migráns hagyja el hazáját és egyre kevesebb, akik később hazatérnek, tavaly szinte senki. És ez nagy gond” – jelentette ki Andrew Harper, az UHNCR innovációs vezetője. A probléma ugyanis, hogy a helyi szervezeteknek nem rendelkeznek mindazokkal anyagi és technikai feltételekkel, amelyek a menekültek megfelelő ellátásához szükségesek. „A feladatunk tehát, hogy összekössük a helyi és a nemzetközi szervezeteket, külföldi kormányokat és mindenkit aki tud segíteni, hogy aztán ebben a globális struktúrában már megfelelően működhessen a helyi szervezet, amely igazán ismeri az ott aktuális problémákat” – tette hozzá Harper.