Külföld

A magyar–amerikai viszony volt a téma Washingtonban

Hazánk került terítékre kedden este a washingtoni kongresszusban is, néhány órával azt követően, hogy az Európai Parlamentben ugyancsak a magyar helyzetről vitáztak – írta az Index. A hírportál szerint az esemény mögött Connie Mack volt floridai képviselő, a magyar kormány lobbistája állhat. Az amerikai magyarok szervezetei hiába próbálták elnapolni az eseményt.

Meghallgatást tartott kedden, magyar idő szerint 20 órától az amerikai kongresszus képviselőházának Európával, Eurázsiával és az új típusú biztonságpolitikai kihívásokkal foglalkozó albizottsága a magyar–amerikai viszony jövőjéről. A meghallgatást a bizottságot vezető republikánus képviselő, Dana Rohrabacher hívta össze, aki az orosz elnök jó barátja, és Putyin-párti álláspontot képvisel Washingtonban. A magyar–amerikai viszony megromlásának egyik fő oka éppen az Orbán-kormány közeledése Oroszországhoz, a meghallgatás eredeti célja pedig a viszony javításának elősegítése lett volna, Rohrabacher személye azonban az Index szerint önmagában súlyos kockázat.

A portál arról értesült, hogy a kongresszusi esemény az albizottsági elnök egykori képviselőtársa, Connie Mack volt floridai képviselő lobbizásának eredménye. Mack cégeit tavaly kérte fel a Miniszterelnökség és a Századvég Alapítvány az ország melletti lobbizásra. A keddi meghallgatás váratlanul és igen kellemetlenül ért mindenkit, Mack ugyanis a magyar külügyi apparátustól és a Fidesszel eredetileg baráti viszonyt ápoló amerikai magyar szervezetektől függetlenül lépett akcióba.

Az eseményen megszólalt volna Koszorús Ferenc az Amerikai Magyar Szövetségtől, és Maximilian Teleki az Amerikai Magyar Koalíciótól, de mindketten visszamondták a szereplést. Koszorús a portál szerint korábban azt mondta, „mindenki számára rejtély”, miért hívták össze a meghallgatást, annak időzítése pedig rossz, „egyik félnek sem használ”, éppen ezért nem is vállalta a személyes részvételt. A meghallgatást vezető Rohrabacherről Koszorús is azt emelte ki, hogy régi barátság fűzi Putyinhoz, és megkérdőjelezte a NATO létjogosultságát, miközben egy erős és kibővített NATO egyaránt nemzeti érdek az Egyesült Államok és Magyarország számára is.

Az Amerikai Magyar Szövetség képviselője attól tartott, hogy a meghallgatáson a magyar kormány ostorozását lehet majd csak hallani. Az Index úgy értesült, hogy az amerikai magyar szervezetek abszurd módon a magyar kormány hivatalos lobbistája ellenében szerették volna elérni a meghallgatás elnapolását, de ez végül nem sikerült.

A meghallgatáson a felszólalók között volt a magyar kormánnyal szemben általában kritikus Simonyi András, Magyarország 2002 és 2007 közötti, a szocialista kormányok alatti nagykövete, és Tad Stahnke, a Human Rights First alelnöke.