Külföld

A magyar kormányt bíráló határozatot fogadott el az EP

A Fidesz szerint egy második Tavares-jelentés született a liberálisok, baloldaliak, zöldek és kommunisták összefogásával

A Fidesz második Tavares-jelentésnek tartja a magyarországi helyzetről szóló, az Európai Parlamentben (EP) szerdán elfogadott javaslatot, ugyanakkor üdvözli, hogy az Európai Néppárt kiállt a magyar kormánypárt mellett - mondta Gulyás Gergely fideszes országgyűlési képviselő budapesti sajtótájékoztatóján. Közös javaslatot terjesztett az Európai Parlament (EP) elé a szociáldemokrata, a radikális baloldali, a liberális és a zöldpárti képviselőcsoport a magyarországi helyzetről, amelyről kora délután tartják a szavazást a strasbourgi plenáris ülésen.

"A második Tavares-jelentést (...) úgy sikerült elfogadni, hogy összefogtak a liberálisok, baloldaliak, zöldek, kommunisták", és így többségbe kerültek, hiába a néppárté a legnagyobb frakció az EP-ben - mondta Gulyás Gergely. Hangsúlyozta ugyanakkor: nem igazolódott be az "a magyar baloldalon megfogalmazott remény", hogy a néppárt kihátrált volna a Fidesz álláspontja mögül. "A néppárt kiállását egyértelműen üdvözöljük" - jelentette ki.
A fideszes politikus idézte a strasbourgi szavazati arányokat, azaz hogy a határozatot 362 igen szavazattal, 247 ellenében, 88 tartózkodás mellett fogadta el az EP. Ezzel kapcsolatban jelezte: az Európai Néppártnak 220 képviselője van az EP-ben, vagyis a nem szavazatok száma meghaladta a néppárti frakcióban ülők létszámát.

A szerdán megszavazott határozat leszögezi, hogy a halálbüntetés összeegyeztethetetlen az emberi méltóság, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletével, és ha egy tagország bevezetné, azzal megsértené az EU alapszerződését. Emellett bírálja a bevándorlásról és a terrorizmusról szóló nemzeti konzultációt, valamint az azzal összefüggésben indított kormányzati plakátkampányt.

Az Orbán Viktor miniszterelnöknek a halálbüntetéssel kapcsolatos kijelentései mellett a bevándorlás és a terrorizmus témakörében indított nemzeti konzultációval foglalkozó EP-határozattal összefüggésben Gulyás Gergely közölte: a magyar kormány álláspontja világos, bevándorlásellenes, szemben a bevándorláspárti európai baloldaléval.
Európának saját erőből kell megoldania a munkaerő-problémákat, a kulturális örökség, az európai sokszínűség megőrzéséhez megfelelő demográfiai politikára van szükség - ismertette a magyar kabinet véleményét, megerősítve, hogy Magyarország elutasítja a felvetett kvótarendszert, és a határőrizet szigorítását szorgalmazza.
A Fidesz országgyűlési képviselője úgy összegzett, hogy a most elfogadott határozatnak "semmilyen jogi kötőereje, ilyen értelemben jelentősége nincsen, ugyanolyan politikai deklarációval van dolgunk, mint amilyennel a Tavares-jelentés során már találkoztunk".
A Rui Tavares portugál zöldpárti EP-képviselő által készített, az alapvető jogok magyarországi helyzetéről szóló jelentést két évvel ezelőtt fogadta el az EP.


 

A Fidesz-KDNP képviselőinek közleménye életszerűtlennek nevezi a baloldali és liberális frakciók által képviselt "bevándorlásbarát" politikát, és felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországon két év alatt hússzorosára nőtt az illegális bevándorlók száma. A bevándorlás tömeges legalizálása - tették hozzá - tovább növelné a társadalmi feszültségeket Európában.
"A Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja emlékeztetni kívánja az EP baloldali és liberális többségét: sem Strasbourgból, sem Brüsszelből nem lehet megváltoztatni a magyar választók döntését" - olvasható a közleményben.

Szanyi Tibor és Ujhelyi István, az MSZP két EP-képviselője azt hangoztatta közös közleményében, hogy "beteljesült az Orbán-kormány európai elszigetelődése", és "az EP méltó, elvszerű, egyben határozott választ adott Orbán Viktor provokációjára". Szanyi és Ujhelyi szerint Orbán Viktor miniszterelnök - a demokrácia és az EU alapértékeibe gázoló megnyilvánulásaival, a halálbüntetés tematizálása és a migráció, valamint a nemzetközi terrorizmus összekapcsolása révén, majd cinikus módon mindezért az EU hibáztatása okán - önmagát tette az EP napirendjére.

Molnár Csaba és Niedermüller Péter, a DK két EP-képviselője úgy fogalmazott közös közleményében, hogy az Európai Parlament meggyőző fölénnyel, a néppárti képviselők egy részének támogatásával fogadta el azt a határozatot, amely elítéli a magyar kormány halálbüntetést pártoló politikáját, valamint az idegengyűlölő nemzeti konzultációt és plakátkampányt.
A DK-képviselők felhívták a figyelmet arra, hogy az EP olyan vizsgálati eljárás megindítását kérte az Európai Bizottságtól, amelynek eredményeképpen sor kerülhet az uniós szerződés 7. cikkelyének alkalmazására, amely akár a magyar kormány szavazati jogának a felfüggesztését is jelentheti.

Balczó Zoltán, a Jobbik EP-képviselője úgy értékelte a szavazás kimenetelét, hogy "az Európai Unió nem tartja tiszteletben a saját értékeit, a véleménynyilvánítás szabadságát". Szerinte ugyanis a miniszterelnök által felvetett kérdésekkel, az ahhoz kapcsolódó társadalmi konzultáció módjával lehet nem egyetérteni, de az semmiképpen nem jelenti uniós értékek olyan megsértését, ami indokolta volna az ügy napirendre vételét. Ezért - tette hozzá Balczó - a Jobbik képviselői elutasították a javaslatot.
A jobbikos EP-képviselő kiemelte, hogy az EP-határozatnak konkrét következményei nincsenek. Szerinte "az egész színjáték a hazai média tolmácsolásában azt kívánja bizonyítani, hogy Orbán Viktor milyen elszántan védte meg, nem csupán önmagát és kormányát, hanem Magyarországot a méltatlan támadással szemben".

Megszületett a válasz az orosz beavatkozásra

Az Európai Uniónak át kell értékelnie Oroszországhoz fűződő kapcsolatát, amelynek partneri jellegét alapjaiban kérdőjelezte meg Oroszország erőszakos fellépése, szomszédainak destabilizálása - hangoztatta az Európai Parlament (EP) által szerdán Strasbourgban elfogadott állásfoglalás.

lead eu