Külföld
A magyar kormány segítségével épülhet újjá egy lerombolt iraki keresztény város
Morálisan és gazdaságilag is jobb és ésszerűbb megoldás, ha segítséget viszik oda, ahol arra szükség van
Az iraki település küldöttségét Orbán Viktor kormányfő, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere fogadta pénteken az Országházban. A tanácskozás után Szalár Szuleimán Hurmez Kadzsó, Telszkúf plébánosa az M1-nek elmondta: azért jöttek, hogy köszönetüket fejezzék ki közösségük, az iraki keresztények nevében a magyar kormány segítségéért, s a magyar emberek támogatásáért.
A plébános azt mondta: Magyarország által nyújtott támogatás révén több mint ezer család költözhetett vissza otthonába, újranyíltak az iskolák, helyreállították a templomot az utakat. Szalár Szuleimán Hurmez Kadzsó szerint az élet kezd normalizálódni az iraki településen, így úgy vélik további több mint 3-400-an térhetnek vissza a következő hónapokban is azok közül, akik a környező országokban - Törökországban, Libanonban és Jordániában - várnak arra, hogy visszatérhessenek.
Balog Zoltán az M1-nek nyilatkozva elmondta, Telszkúf plébánosa abból a régióból érkezett, ahol 950 családi otthont állítottak helyre. Ugyanebbe a körzetbe tartozik az a kórház is, amelynek egész éves gyógyszerköltségét vállalta a magyar kormány. Továbbá - a katolikus egyház támogatását kiegészítve - 250 millió forintból egy komplett iskola is felépült a magyar kormány segítségével - fejtette ki a miniszter, megjegyezve: ez csak az észak-iraki régió.
A miniszter kitért arra is: fejenként egy iraki keresztény visszatelepítése mindennel együtt 110 ezer forintba kerül. Ehhez képest a "Soros-terv" szerint fejenként 9 millió forintba kerülne egy menekült integrációja. Humanitáriusan, erkölcsileg, emberileg fontos segíteni, de a költségeket összevetve is látszik, hogy morálisan és gazdaságilag is jobb és ésszerűbb megoldás, ha segítséget viszik oda, ahol arra szükség van - hangsúlyozta a miniszter.
Balog Zoltán ennek kapcsán elmondta, hogy az amerikai alelnök egy konferencián is követendő példaként említette a magyar modellt. Annak - mint a miniszter kifejtette - nem csak az a lényege, hogy helybe viszik a segítséget, hanem, hogy azoknak adják oda, akik ott élnek, elsősorban egyházi vezetőknek. Míg az ENSZ, s a nemzetközi szervezetek által szervezett programok - melyekre milliárdokat szánnak - el sem indulnak, a magyar kormány által támogatott iraki település néhány hónap alatt újjáépült. "Sokkal kevesebb pénzből, sokkal hatékonyabban tudunk építeni" - fogalmazott a miniszter, aki szerint már az Egyesült Államok sem az ENSZ-en keresztül, hanem közvetlenül segítik a jövőben a helyi közösségeket, "mert ez működőképes".