Külföld

A lázadók szerint a lelőtt orosz gép előtte civileket támadott+VIDEÓ

Hat év után ismét miséztek a háború dúlta Deir ez-Zór-i ortodox templomban

Az orosz csatarepülőgép, amelyet lelőttek szombaton a szíriai Idlíb tartományban, előtte részt vett menekülő civilek támadásában - állítja az a lázadócsoport, amelynek fegyveresei lelőtték a Szu-25-öst egy föld-levegő rakétával.

A gép pilótája katapultált és földet ért. A dzsihadista Haját Tahrír as-Sám szövetség - melynek a Dzsebhat as-Sám a vezető ereje - közölte, hogy fegyveresei lőtték le az orosz repülőgépet. Egy lázadó azt mondta az AP hírügynökségnek, hogy agyonlőtték a pilótát, mert pisztolyából tüzet nyitott rájuk, amikor megpróbálták elfogni.

Az orosz védelmi minisztérium megerősítette a gép lelövését és a pilóta halálát. Eszerint is a Dzsebhat as-Sám (a korábbi, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szíriai ágaként ismert an-Nuszra Front) ellenőrzése alatt álló területen történt az eset, a pilóta földet érés után "a terroristákkal vívott harcban életét vesztette". A minisztérium később hozzátette, hogy az orosz légierő nagy pontosságú fegyverrel légicsapást mért arra a körzetre, ahonnan a rakétát indították, és a lázadók rádiókommunikációjának lehallgatása alapján a Dzsebhat as-Sám 30 fegyverese meghalt. 

A lázadók azt mondták, hogy az orosz gép több másikkal együtt részt vett civilek elleni támadásban. A civilek gépkocsikkal egy főútvonalon menekültek olyan falvakból, amelyeket a kormányhadsereg és a vele szövetséges Hezbollah libanoni szervezet fegyveresei lerohantak. Az orosz gépek légitámadásában hét civil meghalt az úton. Egy hasonló légitámadásban ugyanezen a napon meghalt öt civil Szarakeb városban is - tették hozzá. Mint mondták, az orosz gépeket úgy tudják megkülönböztetni a szíriai hadseregéitől, hogy azok magasabban repülnek.

Az orosz gép lelövésére reagálva az amerikai külügyminisztérium közölte szombat este: elhangzott az a vád, hogy az Egyesült Államok szállította a lázadóknak a rakétát, amellyel lelőtték a gépet. "Az Egyesült Államok semelyik szíriai lázadócsoportnak sem szállított vállról indítható föld-levegő rakétát" - jelentette ki Heather Nauert külügyi szóvivő.

Objektum doboz

Hat év után ismét miséztek a háború dúlta Deir ez-Zór-i ortodox templomban
Hat év óta az első misét tartották meg szombaton a Szűz Máriáról elnevezett, háború dúlta Deir ez-Zór-i szír ortodox templomban, az ország keleti részén.

A templom padlóját még kő- és kábeldarabok, rakétarepeszek borítják, a falakon lövedékek nyomai, sok ablak betörve. Deir ez-Zór gyakran volt heves harcok színtere. Először, amikor a lázadók 2012-ben elfoglalták a város egy részét, majd amikor az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet foglalta el az egész térséget 2014-ben. A szíriai kormányhadsereg tavaly novemberben vette vissza a várost.
A misét, amelyen mintegy húsz hívő - köztük több muzulmán is - vett részt, II. Efrém Ignác, az Antióchiai Szír Ortodox Egyház pátriárkája mutatta be. "Leírhatatlan érzés, hogy egy csaknem lerombolt templomban imádkozunk. Egyúttal vigasz ez nekünk és üzenet a város lakosainak, hogy jöjjenek haza, vegyenek részt az újjáépítésben" - mondta a főpap.
Mintegy 3000 keresztény élt a városban a háború előtt.

Egy nap alatt nyolc katonát vesztett a török haderő a szíriai hadműveletben
A török haderő nyolc katonát vesztett egy nap leforgása alatt a szíriai Afrín kerületet ellenőrző Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia ellen indított hadműveletben - számolt be a Sözcü török ellenzéki napilap vasárnap.

A január 20-a óta folyó katonai beavatkozásnak a szombat volt a legtöbb török halálos áldozatot követelő napja.

Öt katona egy harckocsiban, egy pedig ugyanazon jármű mellett vesztette életét, amikor az YPG páncéltörő rakétával eltalálta azt egy hegyvidéki területen. Egy katona egy határállomáson halt meg, amikor szintén rakéta csapódott az épület őrtornyába. A hetedik katona az YPG-vel folytatott fegyveres összecsapásokban vesztette életét Afrínban.

Az utóbbi két hét alatt összesen 13 török katona halt meg az Olajág fedőnevű hadműveletben.
Bekir Bozdag török kormányszóvivő vasárnap közölte, hogy ugyanakkor a török haderő eddig az YPG 932 milicistáját "tette ártalmatlanná".

Ankara az YPG-t a törökországi kurd szeparatista Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) szövetséges terrorszervezetnek tartja. Miközben Washington az utóbbi hónapokban modern fegyverekkel támogatta az YPG-t az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harcban, Törökország úgy vélte, hogy a kurd milícia "folyamatosan bővülő fegyverarzenálja" miatt napról napra nagyobb fenyegetést jelent és katonai beavatkozásra van szükség.

Vasárnap a szárazföldi csapatok előrenyomulása mellett a légierő és a tüzérség is folytatja csapásait.