Külföld

A kurd terrorelhárítók vezetője szerint Bagdadi életben van

Lahur Talabani szerint mégsem ölték meg az Iszlám Állam főnökét

Az iraki kurd terrorellenes szolgálat egyik vezetője szinte biztos abban, hogy a haláláról felröppent hírek ellenére még életben van Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet vezetője, és valahol a szíriai Rakka városától délre tartózkodik.

"Bagdadi biztosan életben van. Nem halott. Vannak információink arról, hogy él. Mi kilencvenkilenc százalékban biztosak vagyunk abban, hogy életben van" - mondta a Reutersnek nyilatkozva Lahur Talabani.
"Ne feledjük, hogy (Bagdadi) gyökerei az al-Kaida iraki jelenlétének idejébe nyúlnak vissza. Bujkált a biztonsági szolgálatok elől. Érti a dolgát" - fogalmazott a kurd illetékes.
Az iraki kormányerők egy héttel ezelőtt, hónapokig tartó harcok árán vetettek véget az Iszlám Állam hároméves moszuli megszállásának, és javában folyik a terrorszervezet felszámolása a szíriai Rakkában. Mindkét város az Iszlám Állam által kikiáltott, s jelenleg a megsemmisülés előtt álló kalifátusnak volt a fellegvára.
Talabani azt mondja, hogy a megtépázott harci szellem ellenére az IÁ most taktikát vált, és három-négy évig is eltarthat a dzsihadista szervezet teljes felszámolása.
A vereség után az Iszlám Állam lázadást fog kirobbantani, és olyan lesz, mint - fogalmazott - egy "doppingoló", vagyis megerősödött al-Kaida. Az Iszlám Állam jövőbeni vezetői várhatóan a Szaddám Huszein néhai iraki diktátor titkosszolgálatának egykori tisztjei közül kerülnek ki - mondta a kurd terrorellenes szolgálat illetékese.

Újabb 16 név került föl a szankciós listára 

Újabb 16 személy nevét vette fel az Európai Unió a szíriai polgárháborúval kapcsolatos szankciós listájára, mivel szerepük volt abban, hogy vegyi fegyvereket vetettek be a polgári lakossággal szemben a közel-keleti országban - közölte hétfőn a tagállami kormányokat tömörítő tanács sajtószolgálata.

A külügyminiszteri tanács hétfői határozatával nyolc magas rangú szíriai katonai vezető és nyolc tudós került fel a listára, és ezáltal 255-re emelkedett azoknak a természetes személyeknek a száma, akik ellen beutazási tilalmat és vagyonbefagyasztást rendelt el az Európai Unió a civil lakosság erőszakos elnyomása miatt, illetve azért, mert a rezsim kedvezményezettjei vagy támogatói. Emellett büntetőintézkedések vannak érvényben 69 jogi személy ellen is.

Az EU nemrég hosszabbította meg egy évvel a szíriai szankciók hatályát. A döntés értelmében 2018. június 1-jéig hatályban marad az olajembargó, valamint bizonyos befektetésfajták tilalma. A szankciók exportkorlátozásokat is magukban foglalnak.
Az Európai Unió 2014 decemberében elfogadott elvi döntése értelmében a szankciós rendszert mindaddig fenntartják a szíriai kormányzattal szemben, amíg nem hagy fel a polgári lakosság elleni erőszakkal.

Több tucat koszovói nő is harcol az Iszlám Állam soraiban

Koszovóból 44 nő csatlakozott az Iszlám Állam nevű terrorszervezet iraki és szíriai harcaihoz, és közülük került ki a női kiképző központok vezetője, a 23 éves Chamile Tahiri is - számolt be a koszovói biztonsági tanulmányok központjának adatairól a pristinai sajtó hétfőn.

Az információk szerint Chamile Tahiri az egyik legradikálisabb női harcosként vált ismertté az Iszlám Állam köreiben, és több tucat Koszovóból, Macedóniából és Albániából származó albán nemzetiségű nőt toborzott a terrorszervezet számára.
A rendelkezésre álló adatok szerint Tahiri jobbkeze, Laura Huseini szintén Koszovóból származik, és amikor az Iszlám Államhoz csatlakozott, férjét és bátyját is megnyerte az ügynek.
Feltételezések szerint 2015 óta a koszovói nők 37 gyereket szültek a dzsihadistáknak. Az IÁ soraiban harcoló nők azonban a legtöbbször nem azért utaztak el a szíriai és az iraki harctérre, hogy ott a harcosok ágyasai és feleségei legyenek, hanem aktívan részt vesznek az akciókban, legfőbb feladatuk pedig a toborzás. A kizárólag nőkből álló alakulatokhoz sokan csatlakoztak Nyugat-Európából is, őket főleg az interneten keresztül sikerült meggyőzni arról, hogy utazzanak el a közel-keleti harcterekre, és vegyék fel az iszlám vallást.