Külföld
A kenyai ellenzék vezetője szerint tömeges csalás történt a keddi választáson
Kenyatta elnök pártjának egyik magas rangú tisztségviselője alaptalannak nevezte a vádakat
"Eddig lehetett megvezetni az embereket" - szögezte le. "A 2017-es általános választásokat elcsalták" - tette hozzá.
Az 55 éves Kenyatta pártjának egyik magas rangú tisztségviselője alaptalannak nevezte az ellenzék vádjait, és a választási bizottságot irányító Ezra Chiloba is azt mondta, hogy "minden a legnagyobb rendben van". A bizottság egy másik vezetője később közölte, hogy kivizsgálják a hackertámadással kapcsolatos vádakat.
Chiloba később a vádakra válaszul bejelentette, hogy sem az elnökválasztás előtt, sem közben és utána sem" érte semmilyen hackertámadás a választási bizottság rendszerét, az előzetes választási eredményeket pedig több párttal is folyamatosan egyeztetik. A kenyai választási hatóságok a hivatalos végeredményt egy héten belül teszik közzé, Chiloba addig is a szavazók türelmét kérte.
Egy ismert kenyai nem kormányzati szervezet, a Kenyai Emberi Jogi Bizottság bejelentette, hogy több ellentmondást is felfedezett a választási bizottság által közzétett előzetes eredmények, illetve a szavazóhelyiségekben a pártok képviselői által aláírt nyomtatványok között. A szervezet öt olyan esetet sorolt fel, amelyben nem egyeztek az összeszámolt voksok és a papíron szereplő számok. Egy szavazóhelyiségben például a választási bizottság honlapja szerint 439 szavazatot érvénytelennek minősítettek, miközben a helyszínen kitöltött űrlap tanúsága szerint csak négy ilyen szavazat volt.
Az ellenzék nyugalomra intette híveit, de jelezte: nem tud parancsolni nekik. Helyettese, Kalonzo Muyoka is egyelőre visszafogottságra szólította fel a támogatókat, de hozzátette: lehet, hogy később megmozdulást szerveznek majd.
Eközben mintegy százan vonultak utcára Odinga mellett az ellenzék fellegvárának számító Kisumuban. A fegyvertelen férfiak azt kiabálták: "Raila nélkül nincs béke", majd kövekkel kezdték el dobálni a rendfenntartó erők tagjait, akik először könnygázt vetettek be ellenük, majd a levegőbe lőttek a tömeg feloszlatására. Később ugyanitt a rendőrség éles lőszert is bevetett a tüntetők ellen - közölte egy szemtanú a Reuters brit hírügynökséggel.
Odinga sajtótájékoztatója után Nairobiban is dühödt tüntetők vonultak az utcákra, abroncsokat gyújtottak, útakadályokat állítottak fel, és összecsaptak a rendőrökkel. A nairobi rendőrkapitány elmondása szerint a tüntetők egy csoportja bozótvágó késekkel támadt a rendőrökre, akik később éles lőszert is bevetettek, legalább két tüntető halálát okozva.
Kisii megyében a rendőrség korábban tüzet nyitott a választási eredmény elleni tiltakozókra, az incidensben egy ember meghalt - közölte a helyi rendőrség. A délkelet-kenyai Tana River nevű megyében pedig szintén késekkel felfegyverkezett emberek egy csoportja támadott meg egy szavazóhelyiséget, két támadót a rendőrség később lelőtt.
A központi választási hatóság szerda hajnalban közölte, hogy 10,15 millió érvényes szavazat összesítésénél Kenyatta vezet 6,3 millió vokssal, míg Odinga 5,07 millióval a második. Kenyában 19,6 millió regisztrált szavazó jogosult voksolásra. Ezzel szemben a 72 éves ellenzéki vezető a Twitteren azt írta: saját számlálásuk szerint ő nyert 8,1 millió szavazattal, míg Kenyattára 7,2 millióan voksoltak.