Külföld

A katolikus egyház közösen akar haladni a világ családjaival

„Az irgalmasság korát éljük” – mondta Ferenc pápa a püspöki szinódus után

A katolikus egyházfő szerint az egyház erejét és rugalmasságát bizonyította a püspöki szinódus. A tanácskozás a családok, a társadalom szélére szorultak és a menekültek támogatását hangsúlyozta a hétvégén elfogadott zárónyilatkozatában. A szinódus főrelátora Erdő Péter bíboros volt.

Kétharmados minősített többséggel szavazta meg szombaton a családról szóló szinódus harminchárom oldalas záródokumentumának mind a 94 pontját a szinóduson részt vevő kétszázhetven püspök a Vatikánban, s a zárójelentést (Relatio Finalis) át is adták Ferenc pápának, aki azt azonnal nyilvánosságra hozta. Az október negyedikén kezdődött tanácskozást lezáró dokumentum bevezetője szerint a püspöki szinódus figyelme a világ összes családja felé irányult „örömükben és bánatukban” egyaránt.

A dokumentum rögzíti, hogy a család – amely iránt a fiatal nemzedékekben továbbra is erős a vágy – a férfi és nő közötti házasságon alapul. Kortárs kulturális kihívásnak nevezi és elutasítja a „nemek közti különbségek nélküli társadalmat”. A szinódus szerint a családok életét és egységét veszélyeztetik a háborúk, a természetes erőforrások apadása és a migráció is, s külön kiemeli a keresztény családokat sújtó erőszakos vallási üldözést. A dokumentum szerint az államok részéről ezért családtámogató politikára van szükség. A zárójelentés nagy figyelmet szentel az idősek, az özvegyek, a fogyatékkal élők és az egyedülállók felé irányuló pasztorációnak, s kiemelt feladatnak tekinti a migrációban érintett családok követését is, ugyanis „egy új országgal és egy új kultúrával való találkozás nehezebb, amikor nem adottak a feltételei az őszinte befogadásnak és elfogadásnak a békés és szolidáris együttélés jegyében”. Felhívja a figyelmet a szülők válásának áldozataivá váló gyermekek szenvedésére, a kizsákmányolt, katonaságra kényszerített gyermekekre, és zéró toleranciát hirdet a pedofíliával szemben, s felemeli a szavát a nők elleni erőszak ellen is. Az egyházi esküvő után elváltak és polgárilag újraházasodottak kérdésében a dokumentum esetenkénti megítélésre, illetve az egyházba való teljes integrálásukra szólít fel, de nem tesz kifejezetten említést az áldozás lehetőségéről. A dokumentum a homoszexuálisok iránti tiszteletet és befogadást szorgalmazza, bármilyen diszkrimináció nélkül, ugyanakkor nemet mond az azonos nemű párok kapcsolatának házasságként való elfogadására.

Ferenc pápa a szinódus végén úgy fogalmazott, a tanácskozás talán nem szolgált kielégítő megoldással minden nehézségre és kétségre, de megvilágította ezeket, s a püspökök „nem dugták homokba a fejüket”. Hangsúlyozta, az egyház „nem fél felrázni az alvó lelkiismereteket”, „erőteljesen és nyíltan” vitatkozik a családról. Ferenc pápa burkoltan az egyház konzervatív szárnyát bírálta, amikor azt mondta, a szinódus „megnyitotta a bezárt szíveket, amelyek gyakran az egyház tanításai vagy a jó szándék mögé bújva felsőbbrendűséggel vagy felületességgel ítélkeznek a nehéz ügyekben és megsebzett családok felett”.

A tanácskozást lezáró tegnap misén a pápával a bazilika főoltáránál koncelebráló püspökök között volt Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, a szinódus főrelátora is. Az egyházfő a társadalom szélére szorultak befogadására szólította fel az egyházat. Felidézte, a mai papságra is érvényes, amire Jézus kérte a tanítványait, hogy legyenek irgalmasak az emberekkel, egyenrangú félként kezeljék őket. A Szent Péter téren délben mondott beszédében hangsúlyozta, ahogy a „közös utat” jelentő szinódus szó is kifejezi, az egyház „úton van”, együtt akar haladni a családokkal. Korunk drámai valóságának nevezte a menekültek látványát, mint mondta, békét, méltóságot kereső emberekről van szó, akiket az egyház nem fog magára hagyni.