Külföld

A haditengerészetet is mozgósítja az unió

Döntés született, a menekülthullám megfékezése politikai jóváhagyásra vár

Haditengerészeti műveletet indít az Európai Unió a Földközi-tengeren az Észak-Afrikából – zömmel Líbiából – Európába tartó menekülthullám megfékezésére – hozták meg a döntést az EU-országok védelmi és külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben.

Jens Stoltenberg 20150519
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Federica Mogherini, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben. Együttműködnek (Fotó: Reuters - Ueslei Marcelino)

Katonai erővel lép fel az embercsempészek ellen az Európai Unió, a kontinensre tartó menekülthullámot pedig az „EU-Navfor-Med” elnevezésű haditengerészeti művelettel igyekszik megfékezni – döntöttek az EU-országok védelmi és külügyminisztereinek tanácskozásán. A menekülthullám megfékezését célzó művelet főhadiszállása Róma, parancsnoka Enrico Credendino olasz ellentengernagy lesz, végrehajtásához pedig az unió számít az ENSZ Biztonsági Tanácsának a felhatalmazására. A művelet létrehozásáról szóló döntés nyomán most megkezdődhet az „erők generálása”, vagyis tényleges haditengerészeti kapacitásoknak a művelet alá rendelése. Amíg azonban a politika nem adja meg a zöld jelzést a katonai tervek végrehajtásához, addig nem adható ki a tűzparancs, és e művelet keretében – az EU által eddig is végzett járőrözés és a hajótörött menekültek mentése mellett – legfeljebb hírszerzési értesülések gyűjtését kezdhetik el.

A spanyol külügyminiszter a tanácskozáson bírálta azt a brüsszeli javaslatot, miszerint kvótát vezetnének be a menekültek és menedékkérők elosztására a tagállamok között. José Manuel García-Margallo elmondta, az unió nem megfelelő mértékben vette figyelembe az országok munkanélküliségi rátáit és a menekültáradat megállítására tett korábbi erőfeszítéseit ahhoz, hogy megállapítsák: egy-egy uniós államnak hány embert kell befogadnia. Hozzátette, országa nevében kéri az Európai Uniótól, hogy vizsgálja felül a javaslatot.

Miro Cerar szlovén miniszterelnök eközben a parlament hétfői ülésén kijelentette, országa hajlandó „meghatározott számú”, Afrikából és a Közel-Keletről érkező menekült befogadására, de kormánya szem előtt fogja tartani az adott országból származó menekültek társadalmi integrációs képességét, és az ország biztonsági szempontjait is.

A Honvédelmi Minisztérium eközben a távirati irodához eljuttatott közleményében tudatta, hogy keddtől az Európai Unió és a NATO Katonai Bizottság vezérkarfőnöki értekezletet tart Brüsszelben, ahol a kiemelt témák között szerepel a NATO és az Európai Unió együttműködése, valamint a NATO keleti és déli határán kialakult válsághelyzet. A magyar delegációt Benkő Tibor vezérezredes, vezérkari főnök vezeti.


CÖF-CÖKA: Figyelemelterelés a magyar vita

Zöld, liberális és szocialista pártpropagandát szolgál a bevándorlási nemzeti konzultációról és a halálbüntetés napirenden tartásáról szóló mai vita az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén Csizmadia László szerint. A Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítója, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, megdöbbentő, hogy az európai polgárok mindennapi életét érintő problémák helyett hazánkról vitatkoznak. A CÖF-CÖKA nyílt levélben fordult Martin Schulz EP-elnökhöz, akit arra kértek, hogy hazánk sikereiről is essen szó a vitán. „Magyarország és a többi ország polgárainak is joga van az új gondolatokhoz, joguk van ahhoz, hogy azokat kimondják és jogukban áll érvényesíteni a nemzeti szuverenitás és a szubszidiaritás elvét” – hangsúlyozták. Az EP-képviselőket arra kérték: ne pazarolják idejüket magyarországi kispártok belpolitikai érdekeire. (ŐM)


Az összefogás élén

Budapest ellenzi az EU által tervezett kvótákat – mondta a La Stampa olasz napilapnak adott interjúban a magyar biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkár az EU által tervezett bevándorlási kvótákkal szemben kialakult európai frontról. Takács Szabolcs, a külügyminisztérium politikai igazgatója kifejtette, a kelet-európai országok azon dolgoznak, hogy a lehető legszélesebb legyen a kötelező kvótával szembeni front. Magyarország szövetségeseket keres a Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök által szorgalmazott tervvel szemben – tette hozzá az államtitkár. Takács Szabolcs szerint a megoldás az, ha a migráció okaira a kivándorlók országaiban keresnek megoldást.