Külföld

A gyermekjog harcosait tüntették ki

Az indiai Kailás Szatjárti és a pakisztáni Malala Juszafzai vehette át idén a Nobel-békedíjat Norvégiában

Minden gyermeknek joga van a gyermekkorhoz és a tanuláshoz, és egyiküket sem lehet kényszermunkára fogni, ezért a világ lelkiismeretét nem lehet jobban kifejezni, mint az idei év díjazottjain keresztül - mondta Thorbjorn Jagland, a norvég Nobel-bizottság elnöke, miután az indiai Kailás Szatjárti és a pakisztáni Malala Juszafzai tegnap átvette a Nobel-békedíjat.

Malala Juszafzai 20141211
Malala Juszafzai és Kailás Szatjárti a díjjal (Fotó: Reuters - Suzanne Plunkett)

Hivatalosan átadták a Nobel-békedíjat tegnap Oslóban az indiai Kailás Szatjártinak és a pakisztáni Malala Juszafzainak, akiket a gyermekek jogainak védelmében folytatott harcukért tüntettek ki. „Nem azért meséltem el a történetemet, mert különleges, hanem mert nagyon is átlagos. Ez sok más lány története is” – mondta a díj átvétele után a 17 éves Malala, aki azzal vívta ki az elismerést, hogy évek óta küzd a lányok tanuláshoz való jogáért. 2012-ben hazájában, Pakisztánban a tálibok fejbe lőtték ezért.

A brutális támadás óta Nagy-Britanniában élő Malala a díjátadóra barátaival és pakisztáni, szíriai és iraki aktivistákkal érkezett. Vele tartott két olyan pakisztáni lány is, akit vele egy napon szintén megtámadtak a tálibok, amiért iskolába akartak menni. A 16 és 17 éves lányok mindhárman a „Malala-misszió” tagjai, amelynek célja, hogy a fiatal lányok a világon mindenhol megkapják a tanulás lehetőségét. „Ha tanult vagy, bármit megtehetsz. Ha nem, semmit sem” – mondta egyikük.

Kailás Szatjárti gyermekjogi aktivista arról emlékezett meg, hogy munkája során két kollégáját is elvesztette. Mint mondta, „a gyermekek védelméért küzdő kollégám holttestének cipelése olyasmi, amit soha nem felejtek el, még akkor sem, amikor itt ülök, hogy átvegyem a Nobel-békedíjat”. A kényszermunkára fogott gyermekekről szólva azt hangsúlyozta, hogy „nincs súlyosabb erőszak, mint egy gyerektől megtagadni álmait”. Kailás Szatjárti akcióival mintegy 80 ezer gyermeket mentett meg a rabszolgamunka elől. Az indiai jogvédő azért kapta a díjat, mert békés tiltakozóakciókat és tüntetéseket vezetett „a gyermekek súlyos kizsákmányolása elleni küzdelemre összpontosítva”, és része volt jelentős nemzetközi gyermekjogi egyezmények kidolgozásában.

Mindazonáltal az indiai kitüntetett elismerte, hogy Oslóban nem ő, hanem a csodálói által körülrajongott Malala Juszafzai van a rivaldafényben. A pakisztáni lány – minden idők legfiatalabb Nobel-díjasa – a norvég fővárosban gyermekek ezreivel találkozott, az utcákat támogatói által körülvéve járta, és egy kiállítást is megnyit majd, ahol egyebek mellett közszemlére teszik azt a vérfoltos ruhát is, amelyet aznap viselt, amikor fejbe lőtték.

Míg a Nobel-békedíjat Oslóban adták át, addig a fizikai, kémiai, fiziológiai, orvostudományi és irodalmi elismeréseket Stockholmban vehették át a díjazottak. Az átadóünnepséget hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján rendezik. Ezt követően tartották meg a Nobel-bankettet a stockholmi városházán, ma pedig a királyi palotába hivatalosak a díjazottak egy fogadásra.