Külföld

A finisben is kampányoltak az aspiránsok

Még a választás napján is tagadta a WikiLeaks, hogy Moszkva manipulálta volna az amerikai elnökválasztási „hadjárat” idején

Az Egyesült Államok 45. elnökéről szavaztak tegnap az amerikai választópolgárok. A voksolás előtti utolsó kampánygyűlésen Hillary Clinton demokrata párti jelölt ígérete szerint az Egyesült Államok befogadó lesz, a republikánus Donald Trump pedig azt hirdette, hogy „Amerika mindenekelőtt”.

vota
Szavazásra buzdító hirdetés a Times Squaren, New Yorkban (Fotó: Reuters/Shannon Stapleton)

A két amerikai elnökjelölt a késő éjjeli órákban – keddre virradóra – fejezte be utolsó kampánygyűlését. Hillary Clinton Észak-Karolinában, Donald Trump Michiganben zárta a kampányt. Közben a WikiLeaks kiszivárogtató portál még a választás napján is védekezett a vádak ellen, amelyek szerint Oroszország manipulálta volna, amikor az amerikai elnökválasztási kampány idején több ezer üzenetet szivárogtatott ki, s ezekkel kellemetlen helyzetbe hozta Hillary Clintont. Julian Assange, a portál alapítója támogatóihoz írt hosszú levelében biztosított arról, hogy „nem az amerikai választás kimenetelének befolyásolása iránti személyes vágyából” cselekedett, hanem azért, mert az általa vezetett szervezet „a nagyközönségnek a tájékozottsághoz való jogát” védelmezte. „A Clinton-tábor névtelen forrásokra vagy a hírszerzéstől származó homályos, spekulatív közleményekre hivatkozott, hogy (a WikiLeaks) Oroszországtól való alantas függését sejtesse. A Clinton-tábor sosem volt képes erre bizonyítékot szolgáltatni, azon egyszerű okból, hogy ilyen nem létezik” – tette hozzá Assange.

Washington azzal vádolta meg Oroszországot, hogy tömegméretű kalózakciókat szervezett az amerikai elnökválasztási kampány befolyásolása céljából. Az Egyesült Államok azt vetette Moszkva szemére, hogy Donald Trumpot akarja segíteni, aki dicsérő szavakkal méltatta a Kremlt, és jobb viszonyt szorgalmazott az oroszokkal. A Kreml fontosnak tartja az amerikai választást, és más nemzetközi eseményekhez hasonlóan figyelemmel követi azt – közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő keddi sajtótájékoztatóján. „Annyira leszünk készek előrelépni a Washingtonnal fenntartott kapcsolataink helyreállításában és fejlesztésében, amennyire az amerikai partnereink készek lesznek” – jelentette ki a szóvivő.

Putyin, amikor korábban az amerikai elnökjelöltekkel kapcsolatos preferenciáit feszegették, kitérően azt hangoztatta, hogy Oroszország tiszteletben tartja majd az amerikai nép döntését, bármi legyen is az, és kész az Egyesült Államok bármely vezetőjével együtt dolgozni, akit a választók előnyben részesítenek. Az elnök nyíltan nem foglalt állást egyik elnökjelölt mellett sem, ugyanakkor többször is pozitívan nyilatkozott az általa személyesen nem ismert Donald Trumpról. Hillary Clintonról, aki külügyminiszteri minőségében nemegyszer találkozott vele, Putyin többször nyilatkozott kritikusan, de volt, amikor méltatta a konstruktív hozzáállását.

Az amerikai elnökválasztás eredményeinek hivatalos közlését csak az utolsó szavazóhelyiségek bezárása után kezdték meg, ez magyar idő szerint ma hajnali öt órakor, vagyis lapzártánk után történt meg.