Külföld

A bennmaradásban bízik Európa

Brexit. Az EU-tagság szolgálja Nagy-Britannia gazdasági biztonságát, a kilépés pedig kockára tenné mindezt – érvelt David Cameron

Az EU-tagság feladása végleges és visszafordíthatatlan döntés, a kilépést pedig leginkább a jövő nemzedékei szenvednék meg – hangsúlyozta David Cameron brit miniszterelnök, arra kérve a brit polgárokat, hogy nemmel szavazzanak a csütörtöki referendumon. Francois Hollande francia elnök abban bízik, hogy a britek bizalmat szavaznak az Európai Uniónak.

Brexit 20160622
„Nagy-Britanniának jobb az unión belül, mint egyedül az unión kívül” – hangsúlyozta David Cameron, azt kérve a választóktól, hogy szavazzanak az ország további EU-tagságára (Fotó: Reuters - Neil Hall)

A brit miniszterelnök szerint az EU-tagság mindenekelőtt Nagy-Britannia gazdasági biztonságát szolgálja, és a kilépés súlyos kockázatokat jelentene a brit családok megélhetésére, mivel munkahelyek kerülnének veszélybe. Cameron, aki tegnap intézett felhívást a brit választókhoz a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal előtt, kijelentette: ha a többség csütörtökön a kilépésre szavazna, azt a jövő nemzedékei szenvednék meg leginkább, különös tekintettel arra, hogy az EU-tagság feladása végleges és visszafordíthatatlan döntés lenne.

Külön kérte az idősebb korosztályt, hogy a brit EU-tagságról kiírt csütörtöki népszavazáson elsősorban a fiatalok jövőjére gondoljon. A kormányfő kijelentette: Nagy-Britannia „különleges státust élvez” az Európai Unión belül, mivel nem tagja az euróövezetnek, megtartotta saját határellenőrzési rendszerét, és nem részese az unió mind szorosabbra vonását célzó folyamatnak.

Hangsúlyozta: tudja, hogy miniszterelnökségének eddigi hat éve alatt hozott téves döntéseket, és azt is, hogy nem mindenki elégedett az ő tevékenységével. „Arról azonban meg vagyok győződve, hogy Nagy-Britanniának jobb az Európai Unión belül, mint egyedül az unión kívül” – tette hozzá. Cameron szerint ennek oka az EU 500 milliós egységes belső piaca, amelytől rengeteg brit munkahely és Nagy-Britannia kereskedelmének jelentős része függ. A kilépés az unióból mindezt kockára tenné.

Beszéde végén a brit kormányfő azt kérte mindenkitől, hogy az ország jövője érdekében szavazzanak Nagy-Britannia további EU-tagságára.

Francois Hollande francia elnök tegnap azt mondta, reméli, hogy a britek bizalmat szavaznak Európának a csütörtöki népszavazáson, ellenkező esetben az Európai Uniónak le kell vonnia a szükséges konklúziókat. „Nagy-Britannia Európában van, Nagy-Britannia Európa része, Nagy-Britannia európai értékeket hordoz. Így azt szeretnénk, ha olyan választ kapnánk, amely a lehető legbizakodóbb Európa és a szigetország jövője kapcsán” – mondta a francia elnök Petro Porosenko ukrán elnökkel tartott párizsi sajtótájékoztatóján. „Ragaszkodunk ahhoz, hogy a brit nép teljes mértékben Európában maradjon” – hangsúlyozta Hollande.


Vélemények
„Hiba volt a referendum kiírása”

- Káoszt okozna Európában, ha Nagy-Britannia a két nap múlva esedékes népszavazáson úgy döntene, hogy kilép az unióból – jelentette ki Brüsszelben a lengyel külügyminiszter. Witold Waszczykowski hétfőn késő éjjel nyilatkozva hozzátette: reméli, hogy a referendum Brexit-ellenes, „pozitív” eredménnyel zárul. Ellenkező esetben „létre kellene hozni egy nagy és erős EU-tagország kilépésének forgatókönyvét”. Ezt a gondolatot folytatva Waszczykowski kifejtette, hogy miközben még az Európai Unióban lenne, Nagy-Britanniának részt kellene vennie a blokkból való saját kilépésének folyamatában, és ez kaotikus helyzetet okozna. „Ez a helyzet gyengíthetné az európai biztonsági rendszert” – hangsúlyozta a külügyminiszter. Waszczykowski úgy vélekedett, hogy a brit EU-tagságról szóló referendum eredménye mind Nagy-Britannia, mind az EU számára problémák sorát okozhatja.

- Nagy-Britannia esetleges kilépésének kockázatai miatt nagyobb az esély a bennmaradásra – nyilatkozta Kiss J. László uniós szakértő a távirati irodának. A Budapesti Corvinus Egyetem oktatója szerint Jo Cox munkáspárti képviselő meggyilkolása a Brexit-ellenes tábort erősítheti. Az esetleges kilépés várható brit hatásaival kapcsolatban a szakértő úgy vélekedett: a költség–haszon reláció pontosan nem határozható meg, mert még nem lehet tudni, hogy kilépés esetén London milyen szerződéses feltételeket tudna kialkudni az unióval. A pénzpiaci bizonytalanságok már most érezhetők. Az EU-val folytatandó kétéves tárgyalások alatt ez a bizonytalanság állandósulna, amit a brit gazdaság sínylene meg.

- A spanyol gazdasági miniszter szerint óriási hiba volt a brit EU-népszavazás kiírása, amely kinyitotta Pandora szelencéjét – írta kedden az El Mundo című spanyol napilap. Luis de Guindos a madridi üzleti fórumon úgy vélekedett, hogy ez a referendum bátorítást ad a populizmusnak Európa más országaiban. Kritikus hangon nyilatkozott a brit miniszterelnökről, aki szerinte a növekvő Európa-ellenességre válaszul javasolta a népszavazás megtartását, de ezzel végül csak egy nagyobb gondot kreált. A spanyol gazdasági miniszter meggyőződése, hogy a Brexit, vagyis az Egyesült Királyság EU-ból való kilépése nem győz a csütörtöki szavazáson. Mint mondta, bízik benne, hogy a britek racionális döntést hoznak.

- Kínának csökkenne a befolyása az EU-ban, ha elveszítené támogatóját azáltal, hogy London távozna az unióból. A Kína és Európa közötti kapcsolatokban viszont a közép- és kelet-európai országok várhatóan idővel több szerepet kapnának – vélik a South China Morning Post (SCMP) című lap szakértői. A hongkongi újság kedden online közzétett összeállításában gazdasági elemzőket idéz, akik először is arra emlékeztetnek, hogy Nagy-Britannia támogatja a Kína–EU befektetésvédelmi egyezmény megkötését és a szabadkereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos megvalósíthatósági tanulmányok elindítását.

- Az elmúlt hetek folyamatos romlása után jelentősen javultak keddre Nagy-Britannia államadós-kockázati mérőszámai, miután a legújabb közvélemény-kutatások tanúsága szerint gyakorlatilag elolvadt a brit EU-tagság feladását pártoló tábor korábbi előnye, és a jó előrejelzőnek tartott fogadóipar tétjei is sokkal nagyobb valószínűséggel jósolják a bennmaradást, mint a kilépést.

- Nagy Britannia EU-ból való kilépése elleni kezdeményezésként a szigetország nemzeti színeit ölti magára a firenzei városháza előtt álló Dávid-szobor kedd este – jelentette be Dario Nardella Firenze polgármestere és Sandro Gozi, az olasz kormány EU-államtitkára közös közleménye.