Külföld

A Közel-Kelet a Balkán felé veszi az irányt

Egyre vonzóbbak az ex-jugoszláv államok az arabok számára

A Balkán a történelem során mindig olyan hely volt, ahol jöttek-mentek az emberek: népcsoportok vándoroltak ilyen vagy olyan okokból keletről nyugatra, délről északra, biztonságot, megélhetést, stabilitást keresve. Évszázadokon át jellemző volt ez a fajta folyamatos migráció, akár a terméketlen karsztból volt elegük a helyieknek, akár idegen hadseregek érkezéséből, idegen urak zsarnokságából, netán a helyi kis (és nagy) királyok túlkapásaiból. A folyamat ma is tart. 

boszniai légitársaság
A Bosnian Wand Airlines, a boszniai légitársaság első gépe január 8-án szállt le Szarajevóban. A céget az iraki Wand Airlines és egy arab üzletember alapította

Boszniai illetékesek néhány hónapja arról beszéltek: tulajdonképpen nem is kuvaiti illetékességűek az érkezők. „Egy folyamatról van szó, amelynek célja, hogy a közel-keleti ország megszabaduljon azon polgáraitól, akik oda is valahonnan érkeztek, s annak érdekében, hogy távozzanak, Kuvait pénzt ad nekik, hogy Boszniába költözzenek” – jelentette ki korábban a boszniai belügyminiszter a Szabad Európa Rádiónak.
A boszniai hatóságok tehát látták a tendenciát, oda is figyelnek rá. És persze, tárt karokkal várnak minden befektetőt, különösen azokat, akik a pénzüket ingatlanba, idegenforgalomba, termelésbe szándékoznak ölni. Viszont azt állítják: éberen őrködnek a nemzetbiztonság felett is, ellenőrzik az érkezőket. Amire azért is szükség van, mert bizony a muzulmán hitű lakosság berkein belül is egyre gyakoribban a vallási villongások. Az iszlám szélsőséges, militáns irányzatának, a vahabbizmusnak a követői egyre gyakrabban támadják meg az imámokat, akik nem osztoznak nézeteikben. A napokban az Iszlám Állam zászlóival díszített pólókat viselő egyének támadtak meg egy szarajevói  imámot egy dzsámiban vallási szertartás közben. Az Iszlám Közösség az állami szervektől várja, hogy a provokatőröket és erőszakos személyeket megfékezze. Volt imám, akire fegyverrel támadtak, volt példa robbantásokra is. A helyi vallási vezetők arra figyelmeztetnek, hogy a vahabbiták az Iszlám Államnak toboroznak, ráadásul nem hagyják a lakosságot, hogy a „saját módján”, a „hagyományos bosnyák módon” élje meg vallását, úgy, ahogyan azt évszázadokon át tette. A vahabbiták ugyanakkor azt követelik, hogy engedjék be őket a dzsámikba, ahol a tanaikat hirdethetnék. Nemcsak vezetőik, de maguk a hívők is egyre gyakrabban tiltakoznak a vahabbiták ténykedése ellen – s ez különösen szembetűnő lett a párizsi terrortámadás után. A boszniai Iszlám Közösség elöljárói ugyanis mélyen elítélik a terrorizmust, és lépten-nyomon kiemelik, hogy a „bosnyák módon gyakorolt vallás” nem militáns.

beograd na vodi