Külföld

A Fehér Ház cáfolja Trump azon állítását, hogy választási csalás történt

Korábban a Zöldek jelöltjének állításait is cáfolták

Cáfolta a washingtoni Fehér Ház hétfőn Donald Trump megválasztott elnök azon állítását, hogy tömeges választási csalás történt egyes szövetségi tagállamokban az amerikai elnökválasztáson.

A Fehér Ház szóvivője, Josh Earnest a szokásos napi sajtótájékoztatóján cáfolta, hogy tömeges választási csalások történtek, szerinte erre nincs bizonyíték.         
Azt követően ugyanis, hogy Hillary Clinton, a demokraták volt elnökjelöltje támogatásáról biztosította a Zöldek kezdeményezését a voksok újraszámlálására három államban, Donald Trump megválasztott republikánus párti elnök vasárnap szintén azt állította, hogy választási csalások történtek New Hampshire-ben, Virginiában és Kaliforniában. Trump Twitter-üzenetben hangsúlyozta, hogy ha ezekben az államokban nem voksoltak volna illegális bevándorlók - akiknek nincs szavazati joguk -, akkor a közvetlen szavazatok többségét is ő nyerte volna (nem csupán az elektorokét).       

Magyar főkonzul: Menetrendszerűek a tüntetések
Kumin Ferenc New York-i magyar főkonzul szerint "menetrendszerűen" tüntetnek Donald Trump újonnan megválasztott elnök ellen az eredménnyel elégedetlenek az Egyesült Államokban. Kumin Ferenc az M1 aktuális csatorna hétfő esti műsorában azt mondta, a demonstrációk elsősorban az északkeleti partvidék nagyvárosaiban zajlanak. A magyar főkonzul szavai szerint a demokrata párti Hillary Clinton hívei már akkor is nagyon elutasítóak voltak republikánus párti Donald Trumppal szemben, amikor még csupán elnökjelölt volt, most pedig nem fogadják el a választás eredményét. A tüntetések hevesek, szókimondóak, vulgárisak, ugyanakkor nem erőszakosak - közölte Kumin Ferenc, hozzátéve: a beiktatási ceremóniáig biztosan nem érnek véget a demonstrációk.

A Fehér Ház korábban azt is cáfolta, amit a Zöldek volt elnökjelöltje, Jill Stein állított, hogy Pennsylvaniában, Michiganben és Wisconsinban választási csalás történhetett, mert azokban a körzetekben, ahol elektronikusan voksoltak, a számítógépes rendszert külföldről hackertámadás is érhette és ez befolyásolhatta a választási eredményt. Steinnek a szavazatok újraszámlálását célzó kezdeményezését - amelynek költségeire a politikusnő csaknem négymillió dollárt összegyűjtött - a Fehér Ház nem tartotta helyénvalónak, leszögezve, hogy sehol, egyetlen szövetségi államban sem történt választási csalás és a számítógépes rendszereket sehol egyetlen hackertámadás sem érte. Hillary Clinton szakított a Fehér Házzal ennek megítélésében, s nemcsak támogatásáról biztosította Stein kezdeményezését, hanem egyik ügyvédje a The Washington Post című lap vasárnapi számában közölte, hogy a Clinton-kampánycsapat tevékenyen részt is vesz az újraszámlálásban. A voksok újraszámlálása egyébként Wisconsinban megkezdődött, Pennsylvaniában pedig várhatóan a héten megindul. Közben sajtóértesülések arról is szólnak, hogy Hillary Clinton a választás után csakis Barack Obama demokrata párti elnök telefonhívását követően volt hajlandó elismerni vereségét.