Külföld
A Brexit-tábort perelhetik a brit nagyvállalatok
Merkel: Távozás esetén az unió kívülállóként tekint majd Nagy-Britanniára
A Financial Times londoni gazdasági napilap csütörtöki beszámolója szerint a General Electric, a Unilever és az Airbus nagy-britanniai részlegeinek vezetői közös levélben hívták fel a figyelmet arra, hogy a Brexit-párti kampány irányítói „propagandacélokból” szerepeltették a három vállalat nevét és logóját a választókhoz eljuttatott kampányanyagokban, azt sugallva, hogy e cégek Nagy-Britannia távozását szeretnék az EU-ból.
Paul Polman, a Unilever nagy-britanniai érdekeltségének vezérigazgatója, Mark Elborne, GE és Paul Kahn, az Airbus brit részlegének vezetője leszögezi: cégeik álláspontja az, hogy Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia a munkahelyek védelme és a jövőbeni beruházások biztosítása végett.
Nagy kockázat a Brexit a gazdasági prognózisokra
A brit jegybank szerint a hazai és most már a globális gazdasági prognózisokra is a legnagyobb egyedi kockázatot a brit EU-tagságról jövő csütörtökre kiírt népszavazás jelenti. A monetáris tanács üléséről csütörtökön kiadott közlemény többször is utal azokra a kockázatokra, amelyek a bank megítélése szerint a népszavazás miatt terhelik a brit gazdasági kilátásokat. A közlemény most első ízben a kockázatok között említi azt is, hogy ha a referendumon a többség a kilépésre szavaz, annak negatív hatásai átszűrődhetnek a világgazdaságba.
A három cégvezető levele szerint a Brexit-kampánycsoport rosszhiszemű módon megtévesztő tájékoztatást juttatott el a brit választókhoz, ráadásul közpénzekkel is visszaélt, mivel a szórólapok elkészítésének és eljuttatásának költségeit a kampányhoz járó költségvetési forrásokból finanszírozta.
A Toyota, amelynek neve és logója szintén szerepelt a Brexit-csoport kampánykiadványain, külön közleményben hangsúlyozta, hogy szintén a további brit EU-tagságot pártolja. A japán autóipari csoport nagy-britanniai részlege ugyancsak jogi ellenlépéseket helyezett kilátásba.
A brit gazdaságban honos óriásvállalatok zöme Nagy-Britannia EU-tagságának fenntartását szeretné.
Merkel: Brexit esetén az unió kívülállóként tekint majd Nagy-Britanniára
Az Egyesült Királyság elesik az Európai Unió piacától, az unió kívülállóként fog tekinteni a szigetországra Brexit esetén - jelentette ki csütörtökön Angela Merkel a Robert Fico szlovák elnökkel tartott berlini sajtótájékoztatóján. A német kancellár hozzátette: „Reméljük, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió része marad, de természetesen a döntés a brit állampolgárok kezében van”.