Külföld
Támogatta Boris Johnsont az alsóház
Az elmúlt három és fél év szomorú története a végéhez közeledik – mondta a brit kormányfőa Brexit-megállapodásra utalva, amelyet nagy többséggel hagyott jóvá a parlament

Nagy többséggel, 358:234 arányban elfogadta pénteken a londoni alsóház a brit európai uniós tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodás általános alapelveit. Az egyezmény megszavazása csak az első lépés a ratifikálás felé, a dokumentum ratifikálását célzó törvénytervezetnek az alsóházban és a felső kamarában, a Lordok Házában is további tárgyalási szakaszokat kell megjárnia.
Az elfogadott tervezet egyúttal jogi erővel tiltaná meg a kormánynak és a parlamentnek a brit uniós kilépés után tervezett átmeneti időszak meghosszabbításának lehetőségét. Az átmeneti időszak – amely csak akkor lép életbe, ha a londoni parlament a Brexit napjáig ratifikálja a kilépési megállapodást – 2020. december 31-ig tartana, és ennek időtartama alatt jórészt a jelenlegi szabályrendszer maradna érvényben az Európai Unióval fennálló kétoldalú viszonyrendszerben. Az átmeneti időszak elsősorban arra szolgál, hogy a brit kormány és az EU szabadkereskedelmi megállapodást köthessen. Uniós részről többször is hangoztatták, hogy ez ilyen rövid idő alatt gyakorlatilag lehetetlen.
A pénteki vitanapon Boris Johnsonkormányfő a BBC szerint történelmi fordulópontnak nevezte az egyezményt. Szerinte a megállapodás megnyitja az utat egy ambiciózus szabadkereskedelmi megállapodáshoz az Európai Unióval. Az elmúlt három és fél év szomorú története a végéhez közeledik, továbbléphetünk – tette hozzá.
Az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn azt mondta, a Johnson által az EU-val kialkudott megállapodás szörnyű hatással lehet az Egyesült Királyságra. Hozzátette, hogy az egyezmény nem fogja megvédeni, sem megerősíteni a britek jogait, és nem segíti a létfontosságú kereskedelmi kapcsolatokat.
A parlamenti képviselők ezt követően január 7-én, 8-án és 9-én is tárgyalják a Brexit-megállapodás ratifikálását célzó indítványt. Johnson a pénteki vita előtt úgy fogalmazott: a törvényhozók januárban, „az új évtized és az ország új hajnalának” kezdetén be is fejezik a Brexit-megállapodás ratifikációjának munkálatait, és így az Egyesült Királyság január 31-én kiléphet az EU-ból.
Az eredménynek különös jelentőséget ad, hogy a múlt heti előrehozott brit parlamenti választások óta ez volt az első szavazás a londoni alsóházban, amelyben a Johnson vezette Konzervatív Pártnak immár kényelmes többsége van. A toryk a választáson több mint három évtizede példátlan mértékű győzelmet arattak, és az eddigi kisebbségi kormányzás után nyolcvan fős többséget szereztek a londoni alsóházban.
Az előző brit miniszterelnök, Theresa May kormánya háromszor terjesztette az alsóház elé a tavaly novemberben elért eredeti Brexit-egyezményt, de a képviselők mindháromszor leszavazták azt.