Külföld
Csak látóknak!

A szemüveget, napszemüveget és kontaktlencsét forgalmazó cég csúcsminőségű optikai termékeit az ünnepekre új fajta módon reklámozza. Valószínűleg kutatást végeztek annak irányába, mivel lehet leginkább felhívni magukra a figyelmet. Az adventi időszakban a karácsonyi szimbólumokkal díszített kirakatok már nem bírnak reklámértékkel, mindenhol mikulás, fenyőfa, szalaggal átkötött csomagocska, a kutya sem figyel már rájuk. A reklámszakember ezért azt ajánlhatta, hogy legyen valami más, meghökkentő, aminek köze sincs a keresztény ünnepkörhöz, ami vonzza a tekintetet. Ez a fontos, és persze a hagyományostól száznyolcvan fokban eltérő üzenet.
Így aztán a kreatív kirakatrendező fehér burnuszokba öltöztette a kirakati babákat, hogy messziről és sötétben is jól látszódjanak. A háromosztatú kirakat egyik részében burnuszra emlékeztető fehér lepelben egy-egy pokolbéli ördög látható. Talpuk alatt kénköves tűz lobog, arcukat busómaszkszerű, hatalmas ördögálarc takarja. A pokoli üstben hurkapálcára tűzött ismerős arcok, szemük takarásban, mint a vádlottaké a médiában, még ítélet előtt. Vagy szimbolikus okokból kötötték be a szemüket, jelezve, hogy a szemüvegpiacot forradalmasító német cég nekik hiába kínálná a designos keretet és tisztánlátást. Ezek a férfiak nem akarják látni a szép új világot, és nem hallják meg az új idők új dalait.
A fekete szalaggal takart tekintet alatt jól felismerhetők az arcok, Orbán Viktor, Trump elnök, Erdogan, Kaczinsky, Putyin és társaik, a globalizáció fő ellenségei főnek a szeretet ünnepére gyújtott pokoli tűz bugyrában. Egy másik kirakati jelenetben, mint a háromkirályok, burnuszba öltöztetve forognak ugyanők egy földgömb körül. A magyar miniszterelnök lehet a főnök, mert az ő fehér burnuszán nyaktól lefelé vérvörös minta húzódik, jelszakértő tudná megfejteni, mit takar a minta, és mi lehet az üzenet. A cég filozófiája a korrektség, tisztesség és nyitott kommunikáció. Ez utóbbi majdnem sikerült nekik.
Németországban törvény tiltja a közszereplők, politikusok elleni gyűlöletbeszéd, üzenet bármilyen formáját. Elképzelni nem lehet, mondjuk a kancellárt vagy kormányának bármely tagját egy durva jelképes üzenetben, például itt a pokol tüzén égve ábrázolni. A populista jobboldalt, a haladás (az ő haladásuk) ellenségeit lehet. Mint ahogy a Charlie Hebdo szerkesztősége is kifigurázta Mohamed prófétát. Csak azért szólok, mert a kirakatban – igaz, takarásban –, egy palesztinkendős arab sejk is fő a bugyorban. Ha ő felismeri magát, abból nagy baj lehet…
Rab Irén (München)