Krónika
Vádat emeltek a Fortress-ügyben
A pilótajáték bevált szabályai szerint működött a fiktív vállalkozás, amelynek több száz üzletszerzője toborozta a befektetőket
A Fortress-ügyként elhíresült, pilótajátékhoz hasonló csalássorozat miatt indított büntetőeljárásban tegnap emelt vádat a Fővárosi Főügyészség – tájékoztatta lapunkat Ibolya Tibor, a vádhatóság vezetője. A vizsgálat terheltje négy éve jelent meg a hazai piacon, ahol különféle befektetési lehetőséget kínált magas hozamra leendő ügyfeleinek, annak ellenére, hogy cége a valóságban nem létezett. A Fortress ugyanakkor hamar népszerű lett a kevésbé tájékozott ügyfelek körében, és sikeréhez az is hozzájárulhatott, hogy a vádlott a bizalom megnyerése érdekében, széles körű üzletkötői hálózatot hozott létre.
A férfi még a hazai piacra lépés előtt elkészített egy honlapot, amelyben úgy mutatta be a fiktív céget, mint a világ egyik vezető nemzetközi biztosítási és befektetési szervezetét, melynek tagvállalatai a világ számos országában a személy-, élet- és vagyonbiztosítások valamennyi területével, valamint a pénzügyi szolgáltatások széles körével foglalkoznak. A honlap szerinti tájékoztatás természetesen nem volt valós, az azon elhelyezett információk a befektetni kívánó emberek megtévesztését szolgálták. A vádlott a honlap létrehozásán túl, befektetők toborzása céljából előre meghirdetett időpontokban befektetésekkel kapcsolatos előadásokat is tartott egy budapesti irodaházban.
Az említett üzletkötői hálózatban dolgozók jutalékos rendszerben dolgoztak, s a rendszeres toborzások miatt a végén már több százan voltak, ugyanakkor a nyomozás adatai szerint ők nem tudtak a visszaélésekről. A Fortressbe befektetők – az ilyen természetű csalások forgatókönyve szerint – a kezdeti időkben megkapták az ígért hozamokat, a pilótajáték azonban később a más hasonló csalások mintájára bedőlt.
A több mint kétezer rendbeli csalással és pénzmosással vádolt férfi akár tizenöt év szabadságvesztéssel is büntethető.