Krónika

Üzemzavar a Nemzetközi Űrállomáson

Az orosz űrkutatás nem a legderűsebb napjait éli, miután két hete az ISS utánpótlását szállító teherűrhajó irányíthatatlanná vált

Másodjára sikerült csak módosítani a Nemzetközi Űrállomás pályáját, a gondot ezúttal is az egyik orosz berendezés meghibásodása okozta. A sorozatos kudarcokra már a politika szereplői is felfigyeltek.

NASA
Terry Virts és Scott Kelly asztronauták a karbantartási munkák közti ebédszünetben (Fotó: NASA)

Nehézségek közepette, csak a második kísérlettel sikerült módosítani a Nemzetközi Űrállomás (ISS) keringési pályáját a bázishoz kapcsolódó Progressz M-26M teherűrhajó hajtóművei segítségével – közölte tegnap az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz.

Az illetékesek nem részletezték az üzemzavar okát, csak annyit, hogy az első próbálkozáskor, szombaton nem sikerült bekapcsolni az űrhajó motorjait. Az ISS jelenleg már a tervezett, négyszázöt kilométeres magasságban kering a Föld körül.

Mint arról beszámoltunk, szombaton a kazahsztáni kilövése után meghibásodott, és Szibériában lezuhant egy orosz Proton M1 típusú űrrakéta, amely egy mexikói távközlési műholdat juttatott volna pályára. Az orosz űrkutatás jelenleg nem a legderűsebb napjait éli, miután két hete az ISS utánpótlását szállító Progressz teherűrhajó vált irányíthatatlanná a Föld körüli pályán, majd lassan visszasüllyedt a légkörbe, ahol megsemmisült. A történtek miatt az ISS hatfős személyzetének misszióját meg kellett hosszabbítani, az eredeti tervek szerint az e hónapban visszatérő három űrhajós július végéig biztosan a bázison marad, és át kellett ütemezni a váltószemélyzet programját is. Van, aki örül a Progressz meghibásodásának, Samantha Cristoforetti olasz űrhajósnő a Twitteren köszönte meg az elégett teherhajónak, hogy további két hónapig az ISS vendége maradhat.

Az orosz űreszközök sorozatos kudarcai miatt a kormányzat vizsgálóbizottságot hozott létre. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök tegnap hat napot adott az illetékeseknek annak tisztázására, hogy miért nem sikerült elsőre módosítani az ISS pályáját, a szakembereknek ezen kívül a Progressz, és a Proton M1 meghibásodására is magyarázatot kell adniuk.

A kormányfő utalt arra, hogy a felelősöknek a konkrét anyagi károkat is meg kellene téríteniük, de arra nem tért ki, hogy a felmondott szerződések miatt is őket tennék-e felelőssé.

Az orosz sajtó egy része szerint a történtek mögött szakemberhiány, hanyagság és stratégiai hibák állnak, illetve az, hogy már az űriparba is beszivárgott a korrupció.