Krónika
Űrállomást építene Oroszország
A roszkoszmosz űrügynökség rakétafejlesztéssel és egy új bázissal élesztené fel a holdprogramot
Moszkvai lapok a napokban több alkalommal írtak olyan elképzelésekről is, amelyek szerint az Űrállomás Hold körüli pályán keringene. Osztapenko igazgató tájékoztatóján nem zárta ki, hogy a megépítéséhez felhasználják majd a Nemzetközi Űrállomás bővítéséhez elkészített, illetve jelenleg is építés alatt álló modulokat. A programban részt vevők eltökéltségét jelzi, hogy a Roszkozmosz már három űrkutatási vállalattal áll pályázati szerződésben egy minden eddiginél nagyobb teljesítményű orosz hordozórakéta kifejlesztésére. A nyertest várhatóan januárban választják ki.
Oroszország minden más nemzetnél vagy nemzetközi vállalkozásnál nagyobb tapasztalatokat szerzett űrállomások építésében: az ilyen felatatokat ellátni képes eszközök, a Szaljut nevű járművek hét küldetést teljesítettek 1971-től húsz éven át. A később állandó bázisként szolgáló Mirt 1986 kezdték építeni, a hét különálló lakó-, valamint tudományos modulból álló állomás rendszeresen fogadta az amerikai űrsiklókat és azok legénységét is. A már nem létező Mir történetével számos rekord is összefügg, ezek egyike a leghosszabb világűrben eltöltött idő, amelyet Valerij Poljakov állított be, aki 437 napot töltött el az űrállomáson, ennek döntő részét egyedül.
A hatvanas évek Hold-versenyében a Szovjetunió alulmaradt az Egyesült Államokkal szemben, de az orosz tudósok az Apollo-program sikerei után is többször említették a program felújítását. Amerika manapság szintén visszatérne az égitestre, Oroszországnak ugyanakkor bizonyára komoly vetélytársa lesz az újabb versenyben az „emberes” űrrepülésekben eddig hibátlanul teljesítő Kína, amely szintén megvetné a lábát a Holdon. Űrhajósokat ugyan még nem küldött föl az űrbe, de a szakembereket már sokkolta a szakterületen elért eredményeivel India, amely első kísérletében sikeresen küldött tökéletesen működő, saját fejlesztésű szondát Mars körüli pályára.