Krónika

Újabb országban terjed a halálos kór

Sorban fertőződnek meg az ebola megfékezésében és kezelésében élenjáró orvosok a járvány sújtotta nyugat-afrikai államokban

Már három, az ebolajárvány ellen küzdő vezető szakorvost fertőzött meg a halálos kór, egyikük tegnap belehalt a vírus okozta betegségbe. A járvány már a kontinens legnépesebb országában is felütötte a fejét.

Meghalt az ebola okozta fertőzésben a kór ellen küzdő első számú libériai szakember. Samuel Brisbane az első orvos áldozata a Nyugat-Afrikában február óta tomboló ebolajárványnak. Libériában ugyanakkor egy fiatal amerikai orvos, Kent Brantly is elkapta a betegséget, miután a múlt héten Sierra Leone vezető ebolaszakorvosát is megfertőzte a vírus – jelentették az érintett országok egészségügyi minisztériumai.

Sierra Leone fővárosában, Free­townban tegnap regisztrálták az első, ebola miatt történt halálesetet. Mint azt megírtuk, a harminckét éves nőnél a hét közepén mutatták ki a vírust, de ezután családja erőszakkal elrabolta a kórházból, ahol kezelték. A nő tegnap a klinikára tartva vesztette életét. Lakhelyének környékén háromhetes karantént rendeltek el. A kormány egyébként elismerte, hogy több tucatnyi ebolás beteg hollétéről nem tud, tehát vélhetően nem ez volt az első eset, hogy megfertőződött ember elmenekült a kórházból.

Időközben a vírus már Afrika legnépesebb államában, Nigériában is jelentkezett: az ország legnagyobb városában, Lagosban pénteken halt meg egy ebolával fertőzött férfi – a pénzügyminisztérium tanácsadója –, aki korábban a huszonegymilliós város repülőterén esett össze, ahová külföldről érkezett. Jelentések szerint egyik testvére három héttel ezelőtt szintén az ebola áldozata lett.

Az eddig Libériát, Sierra Leonét és Guineát sújtó ebolajárványban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint már 1059 ember fertőződött meg, a hét végi jelentések szerint közülük hatszázhatvanan vesztették életüket.

Az ebolára nincs orvosság, sem biztos gyógymód. Tünetei közé tartozik a hirtelen felszökő láz, a hasmenés, a hányás és bizonyos esetekben a belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvadó képessége, fellép az elvérzés veszélye, s a betegség végzetessé válik. Az első járványokban a betegek kilencven százaléka elhunyt, de a halálozások aránya még ma is jócskán meghaladja a hatvan százalékot.


Hepatitisz: másfél millió áldozat évente
Majdnem annyi ember – évente mintegy 1,4 millió beteg – halálát okozza a világon a hepatitisz, mint AIDS – tették közzé tegnap az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) szakértői a betegség világnapja alkalmából. A vírusok okozta fertőzéses májbetegségek, a hepatitisz miatti évente 1,4 millió halálozás kilencven százaléka a hepatitisz B és C számlájára írható, a májrákos esetek kétharmadát is ezek okozzák.
A WHO kutatói szerint már léteznek olyan terápiák, amelyek kilencvenöt százalékos sikerrel gyógyítják a betegséget. Szorgalmazzák a szűrővizsgálatok további terjesztését, mivel becslésük szerint a világ ötszázmillió vírushordozója közül sokan – az AIDS esetében a betegek csaknem fele – nem is tudnak az állapotukról. Magyarországon a fertőzöttek száma százezerre tehető, a krónikus májbetegség a vezető halálozási okok közt szerepel.