Krónika

Újabb kihívások előtt áll a rendőrség

Az országos főkapitány szerint eredményes évet zártak, a rendészeti államtitkár csodásnak nevezte a hatóság teljesítményét

Kevesebb eljárás indult tavaly az országban a társadalom számára legérzékenyebb bűnügyekben, mint 2014 előtt – mondta tegnapi évértékelőjében Papp Károly országos rendőrfőkapitány. Kiemelte, hogy az illegális migráció drasztikus növekedése komoly kihívások elé állította a hatóságot.

Szélsőségektől mentesnek, kiegyensúlyozottnak nevezte tegnap az ország múlt évi bűnügyi-közbiztonsági helyzetét Papp Károly országos rendőrfőkapitány. A rendőrség budapesti székházában tartott évértékelőjében Papp Károly azt mondta, az ukrán válság és az illegális migrációval kapcsolatos kérdések komoly kihívások elé állították tavaly a rendőri szerveket, de átcsoportosításokkal jól reagáltak ezekre. Hangsúlyozta, a társadalom számára legérzékenyebb bűncselekményfajták közül az emberölések, a testi sértések, a rablások, a személygépkocsi-lopások, önkényes járműelvételek száma – ötéves átlagban – csökkent, azonban a garázdaságoké és a lakásbetöréseké emelkedett.

A bűnügyi helyzettel összefüggésben közölte, tavaly 309 394 rendőri eljárás indult, ami éves szinten 13,8 százalékos csökkenés, a nyomozások eredményességi mutatója 47,4 százalékról 51,4 százalékra nőtt. Jelentősen, harminc százalékkal csökkent a közterületen elkövetett bűncselekmények száma. A statisztikát ismertetve azt is elmondta, hogy a bűncselekmények 29,2 százalékát Budapesten, tíz százalékát Pest megyében követték el, a legkevesebbet Vas, Nógrád, Tolna és Zala megyében. A százezer lakosra jutó bűncselekmények száma a fővárosban a legmagasabb, valamint Jász-Nagykun-Szolnok és Somogy megyében is magasabb az átlagnál. Fél százalékkal emelkedett a személyi sérüléses közlekedési balesetek száma, a múlt évben 611-en haltak meg az utakon, hússzal többen, mint egy évvel korábban, csökkent ugyanakkor az ittasan okozott balesetek száma.

Külön megemlítette az illegális migrációval összefüggő esetek számának kilencvenszázalékos növekedését: a határon elfogottak többsége koszovói, szír és afgán állampolgár volt. A főkapitány közlése szerint drasztikusan nőtt a kiskorú gyermekkel érkező koszovói családok száma: 7928 kiskorúval próbáltak átjutni a határon 2014 végéig. Az év második felében robbanásszerű változás következett be a magyar–szerb határszakaszon, ezért két megye rendőri állományát is meg kellett erősíteni.

Tasnádi László rendészeti államtitkár szerint a múlt évben új kihívásoknak kellett megfelelnie a rendőrségnek.Hangsúlyozta, hogy a vezetés egységes, a parancsnoki munka következetes, jól látszik, hogy a testületen belül nincs következmények nélküli kihágás. Úgy vélekedett, ezek biztosítják azt, hogy a hatóság hosszú távon is jó teljesítményt nyújtson. Elismeréssel szólt a múlt évi tüntetésekkel összefüggő szakmai munkáról, azt mondta, „van különbség 2006-hoz képest”. Hozzátette, a rendőrség „csodásan teljesített”, de nincs ok a lazításra, az év eleje bizonyította, hogy a diplomáciai események – pél­dául Angela Merkel német kancellár látogatása – és az illegális migráció miatt, valamint a várható tüntetésekből is arra lehet következtetni, hogy nehéz év vár a szervezetre.


Megint koszovóiakat tartóztattak fel

Ismét menekültek foglalták el tegnap délután a padokat a győri váróteremben – írja a Kisalföld. Negyvenhét koszovói érkezett Railjettel Győrbe, köztük tizenkilencen gyermekkorúak. A lap szerint többekhez kimerültség miatt mentőt kellett hívni, másokat a győri Szövetség utcai őrzött szállóra kísérték a készenléti rendőrök. Megírtuk, kedden két, hétfőn kétszázötven koszovói menekültet fogtak el Győrben, mindannyian Németországba tartottak. A Koha Ditore című pristinai lap hétfőn óriási mértékű elvándorlásról számolt be, értesülésük szerint havonta húszezren hagyják el Koszovót a jobb élet reményében, úti céljuk az Európai Unió nyugati országai. Mint írják, előfordult, hogy egy nap tíz, emigránsokkal teli busz is útnak indult. (MH)