Krónika

Újabb dokumentumok a holokausztról

A budapesti zsidóság összeírásáról szóló iratok kerültek elő a Kossuth téren

A múlt század negyvenes éveiből, a vészkorszakból fennmaradt öt-hétezer oldalnyi irat került elő egy Kossuth téri lakásfelújításkor a napokban, a több mint hatvan kilogrammnyi dokumentum az elsődleges vizsgálatok szerint négy fővárosi kerület egykori zsidó származású lakóiról szolgáltatott információkat. A rendkívül ritka iratokat a megtalálók átadták Budapest Főváros Levéltárának.

Az intézet a tegnapi közleményében felidézte, hogy a budapesti zsidóságot 1944 júniusában sárga csillaggal megjelölt házakba költöztették, ezt készítette elő az a lépés, hogy Budapest helyettes polgármestere 1944 májusának végén elrendelte valamennyi fővárosi lakás és bérlő összeírását. A kiküldött formanyomtatványokat a tulajdonosoknak, illetve a házfelügyelőknek egy napon belül kötelességük volt kitölteni, különös tekintettel arra, hogy a bérlők zsidók voltak vagy sem. Június 21-re csaknem kétszázezer zsidó embernek kellett kényszerlakhelyül a kapu fölött sárga Dávid-csillaggal megjelölt házakba költöznie Budapesten, amelyekből kétezret jelöltek ki a hatóságok.

Az eddigi történeti kutatások azt az eredményt hozták, hogy a fenti adatszolgáltatási ívek nem maradtak meg, a világháború végének zűrzavarában megsemmisítették azok, akik tisztában lehettek tetteik következményeivel. Más elgondolások szerint a dokumentumok egyszerűen Budapest ostromának martalékául estek. A történészek között abban sincs teljes egyetértés, hogy az iratokat milyen rendszerben tárolták egykor. A témában végzett kutatómunkát lényegesen nehezíti az is, hogy az egykori székesfőváros lakásügyi ügyosztályának szinte a teljes második világháború alatti anyaga megsemmisült a harcok idején.
A Kossuth téren nemrég megtalált összeírási ívek Budapest XI., XII., XIV. és XIII. kerületi, 1944-ben létező épületeiről és a lakások leírásán kívül a bennük egykor élt emberekről szolgáltatnak részletes információkat.