Krónika
Több pénz családgondozásra
Csökkentik a szociális területen dolgozók terheit
Elmondta, januártól megszűnik az említett ellátások pályázati támogatása, és helyette folyamatos finanszírozásúakká válnak. Ezenfelül a kormány jelentősen, 1,2 milliárd forinttal megemeli a támogatószolgálatoknak szánt összeget, ennek köszönhetően többek között lecserélhetik az autóikat.
Beszámolója szerint a költségvetés azt is lehetővé teszi, hogy jövőre pályázatokat írjanak ki, és olyan helyeken is indítsanak támogatószolgálatokat, ahol most nem működik ilyen. Ugyanezt tervezik a közösségi pszichiátria- és szenvedélybeteg-ellátásban is, azaz 2016-tól átállnak a folyamatos finanszírozásukra.
A szociális ellátórendszer további változásairól szólva Czibere Károly emlékeztetett arra, hogy összevonják a családsegítő és a gyermekjóléti szolgálatokat, ami jelentős belső átcsoportosítást jelent. Ha mondjuk mindkét helyen dolgozott pszichológus vagy jogász, mostantól egy fog. Emellett tíz százalékkal, 460 millió forinttal emelik a gyermekjóléti szolgálatok finanszírozását. A hátrányos helyzetű térségekben sok helyütt nem tudtak felvenni annyi munkatársat, amennyit kellett volna. Pótolhatják a lemaradást, és jövő évtől megszűnnek a töredékállások is.
Az államtitkár szerint a béremelés fontos üzenet a munkatársaknak, hiszen augusztusban már folyósítják a differenciált bérkiegészítést, ami annyit tesz, hogy a magasabb végzettségűek, mint a családgondozók, több tízezer forint többlethez jutnak. Czibere szerint ezekből látják a szakemberek, hogy több pénz megy a rendszerbe, levesznek a terheikből, a keresetük emelkedik. Ezek együtt bizonyítják, hogy a kormány komolyan veszi és valóban megbecsüli őket.