Krónika
Tízezrek kelhetnek útra a jó időben
Sikeres mentőakciók sorát hajtották végre a hét végén a Földközi-tengeren

Olasz hatósági jelentések alapján azt írták, a túlzsúfolt lélekvesztőkön, felfújható vízi járműveken embercsempészek szervezésében Líbiából Európa felé tartó illegális migránsok zömét az olasz parti őrség mentette ki. A földközi-tengeri kutató-mentő műveletekben a Triton nevű uniós misszió tizenhárom hajója vett részt, köztük a Commandant Birot nevű francia fregatt, amely 217 személyt mentett ki, és őrizetbe vett két embercsempészt. Egy migránsokat segítő máltai szervezet, valamint az Orvosok Határok Nélkül szervezet által közösen üzemeltetett fregatt, az MV Phoenix 369 embert mentett ki vasárnap a tengerből. Az ARD közszolgálati médiatársaság a múlt héten úgy értesült, hogy Németország is hadihajókat vezényelt a líbiai partok közelébe.
A két nap leforgása alatt kimentett menekültek számát illetően ez a hétvége volt eddig a második legnehezebb, illetve legsikeresebb időszak ebben az évben. Április 12-én és 13-án hatezer-ötszáz menekültet sikerült kimenteni a tengerről.
Hatósági becslések szerint a következő napokban a helyzet súlyosbodik, mert a kedvezőnek ígérkező időjárásban az embercsempészek várhatóan az eddiginél több hajót indítanak majd útnak, több tízezer emberrel a fedélzetükön. Az olasz hatóságok szerint az idén akár kétszázezer migráns is útra kelhet az itáliai partok felé.
Az EU-tagországok vezetői az előző héten tartott rendkívüli tanácskozásukon úgy döntöttek, hogy megháromszorozzák a Triton-programra, illetve a Földközi-tengeren bajba került migránsok mentésére fordított pénzt. Olaszország tavaly szüntette meg a menekültek kimentését – a parti őrség kisebb hajói mellett – hadihajók bevonásával is végző Mare Nostrum nevű mentőmisszióját, miután néhány uniós tagország azt nem támogatta tovább.
A földközi-tengeri menekültválságnak az idén eddig legkevesebb ezerötszáz halálos áldozata volt.