Krónika

Tizennégy éve „magaslesen” a Mars Odyssey

Hatvanezredik körét fejezi be ma a vörös bolygó körül a NASA legrégebben szolgálatban lévő marsi űrszondája.

A Mars Odyssey 2001. április 7-én indult a floridai Cape Canaveral légi bázisról, a bolygót fél évvel később, október 24-én érte el, és a következő évben, január 30-án állt a végleges poláris pályára, hogy feltérképezze az égitest felszínét és a sugárzás mértékét. Az űreszköz egyik legnagyobb felfedezését 2002. május 28-án tette, amikor nagy mennyiségű hidrogént talált a Marson. Az űrszonda nemcsak a bolygót figyeli, hanem távközlési átjátszóállomásként is üzemel, kapcsolatot teremtve a földi irányítók és a felszínen dolgozó roverek (Curiosity, Opportunity) között – olvasható a PhysOrg hírportálon.

A szonda hősugárzásmérő kamerájával készített mintegy négyszázezer felvétel alapján állították össze a bolygó felszínének részletes térképét, megfigyelték „légkörének” hőmérsékletváltozásait és a talaj régiónkénti összetételét.

A NASA bolygókutatói szerint a Mars Odyssey a későbbiekben is hasznukra lesz, hiszen kiváló állapotban van, az összes rendszere megfelelően működik, az üzemanyaga pedig még legalább tíz évre elegendő.