Krónika
Szigorodhat a homeopátia gyakorlata
Azonos elbírálást javasolnak a szakemberek a nem hagyományos gyógykészítmények és a már elismert gyógyszerek vizsgálatakor
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia állásfoglalása szerint a homeopátiás szereket ugyanolyan szabványok szerint kellene minősíteni és engedélyeztetni, mint a gyógyszernek jelölteket. Ellenkező esetben hosszú távon beláthatatlan következményei lehetnek annak, ha egészségügyi termékként kerülnek nyilvántartásba olyan készítmények, amelyeknek tudományosan nem bizonyított a hatékonysága.
Az idén a világ számos országának szakembere adott ki állásfoglalást a homeopátiás szerek vizsgálatáról. Az ausztrál Nemzeti Egészségügyi és Orvostudományi Kutatási Tanács például a homeopátia témájában született százhetvenhat tanulmány elemzésével jutott arra a következtetésre, miszerint nincs olyan hiteles adat, amely bizonyítaná ezeknek a vegyületeknek a hatékonyságát. Ennek alapján az ausztrál orvostudományi kutatások csúcsszerve márciusi állásfoglalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a homeopátiás eljárások nem alkalmazhatók krónikus és súlyos betegségek kezelésére.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia kezdeményezésével foglalkozott az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének élettudományi bizottsága is. A testület az uniós államok akadémiáinak esetleges közös fellépését fontolgatva szeretné felmérni, hogy az EU más országaiban is viták tárgyát képezi-e a homeopátiás szerek minősítési eljárása. Magyar tudósok részéről már többször felvetették, hogy a homeopátiás anyagokat a bizonyítékokon alapuló orvoslás kritériumai alapján kellene elbírálni. Az Egészségügyi Tudományos Tanács korábbi, 1991-ben kiadott állásfoglalásában a leghatározottabban ellenezte azoknak a gyógyhatásúnak vélt és hirdetett szereknek az orvosi, gyógyszer helyetti alkalmazását, amelyeknek kedvező hatása még nem bizonyított, amelyek a jelenleg, nemzetközileg és hazánkban is érvényes rendelkezéseknek megfelelő vizsgálati procedúrán nem jutottak át.
A hazai kutatók érdeklődését is felkeltette az ausztrál és a svéd állásfoglalás, és a Magyar Tudományos Akadémia orvosi tudományok osztálya csatlakozott a mostani svéd kezdeményezéséhez.