Krónika

Számos rendezvény a fogyatékosok világnapján

Czibere Károly: Az elmúlt hat évben duplájára emelkedett a fogyatékossággal élők foglalkoztatási rátája

Számos rendezvényt tartottak országszerte a fogyatékosok világnapján.

Flashmob a Vörösmarty téren

A Magyar Református Szeretetszolgálat szerint lelki akadály van Magyarországon az épnek mondott társadalom, illetve a fogyatékkal élők között, pénteki flashmobjukkal erre szerették volna felhívni a figyelmet a fogyatékkal élők világnapja alkalmából. Beszterczey András irodavezető az M1-en úgy fogalmazott: e lelki akadályok lebontásával szerették volna akadálymentesíteni a budapesti Vörösmarty teret. A villámcsődületükkel azt szerették volna megmutatni, hogy a fogyatékkal élők is hétköznapi emberek, akik közöttünk élnek, ugyanúgy tudnak örülni az adventnek, és ugyanúgy várják a karácsonyt. 

A flashmob  keretében a Vad Fruttik zenekar Lehetek én is című dalára fogyatékkal élők és épek együtt léptek fel.

Együtt: Szemléletváltásra van szükség a fogyatékkal élők helyzetének javításához
Mindenekelőtt szemléletváltásra van szükség a fogyatékkal élők helyzetének javításához az Együtt szerint. A párt szombati közleményében az áll: mintegy 600-700 ezer ember él tartós egészségkárosodással vagy valamilyen mértékű fogyatékkal, ennek ellenére csak lassan változik a hozzáállás a problémáikhoz, és gyakran épp a kormányzat hoz olyan döntéseket, amelyek azt sugallják, hogy a fogyatékkal élők szempontjai kevésbé fontosak.  Az ellenzéki párt szimbolikusnak nevezte azt, hogy a 3-as metró felújításából "spórolás miatt kihagynák a megállók egy részének akadálymentesítését, és a budai fonódó villamos is úgy készült el, hogy a megállók jelentős részénél problémát jelent a kerekesszékes fel- és leszállás". Más területeken olyan, mintha "visszafele forogna az idő": egyre több városban nem engedik a mozgássérültek elektromos moped járműveit a buszokra, növekvő számú panasz érkezik amiatt is, hogy kerekesszékes, súlyosan mozgássérült embereket otthagynak a megállókban. Az Együtt hangsúlyozta: a fogyatékkal élők intézményi ellátásra szánt az EU-s pénzek felhasználása is aggodalomra adhat okot. Ennek célja az lenne, hogy az intézményben élők közül minél több kerüljön egyéni igényeknek jobban megfelelő közösségi lakóformákba. Azonban a pályázatokkal számos olyan súlyos szakmai hiba van, ami miatt elúszhat a lehetőség. Sokkal nagyobb mértékben kellene érdekképviseleteiket bevonni a fogyatékkel élőket érintő szakpolitikák, döntések előkészítésébe, és az állami beruházásoknál nem az akadálymentesítésnél kellene a költségmegtakarítást kezdeni - írta a párt.

Átadták a Fogyatékosság-barát Munkahely elismeréseket

Az idén 28 díjazott vehette át a Fogyatékosság-barát Munkahely elismerést a fogyatékosok világnapján, szombaton, köztük nagyvállalatok, kis-  és közepes vállalkozások, civil szervezetek, költségvetési intézmények - tájékoztatta a Salva Vita Alapítvány az MTI-t. A díjat azok a munkaadók kaphatják meg, amelyek nyitottak a fogyatékkal élő emberek foglalkoztatására, és folyamatosan fejlesztik a toborzásukkal, foglalkoztatásukkal és megtartásukkal kapcsolatos gyakorlatukat. A Nemzeti Színházban rendezett díjátadón az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham), a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület és a Salva Vita Alapítvány közösen osztotta ki a díjakat. 

Czibere Károly, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a közlemény szerint a díjátadón elmondta: a fogyatékos emberek számára a munka rengeteget jelent, amellyel önállóságot, egzisztenciát tudnak teremteni, a munkaadók pedig esélyt teremtenek azzal, hogy alkalmazzák őket. Hozzátette, hogy az elmúlt hat évben duplájára emelkedett a fogyatékossággal élők körében a foglalkoztatási ráta.

A díjazottak között van a többi közt a Magyar Posta Zrt., a Szerencsejáték Zrt., az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, a Vodafone Shared Services Budapest, az Auchan, és az E.ON Hungária.

Kilenc szervezet az idén először pályázott a díjra, tizenkilenc megújította két évvel korábban elnyert pályázatát, öten pedig különdíjban részesültek. A nyerteseknek két éven át igazolható módon fejleszteni kell a fogyatékos munkavállalók foglalkoztatásának gyakorlatát a vállalaton belül.

A közlemény szerint az alapítvány 2010-ben vezette be a Fogyatékosság-barát Munkahely elismerést azzal a céllal, hogy támogassa az álláskereső, fogyatékkal élő emberek és a munkáltatók egymásra találását, a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását.