Krónika

Sérülékeny rendszer a civilizációnk

A természeti csapásokra figyelmeztetett az ENSZ

Bolygónk sérülékenységére, az érte viselt felelősségre figyelmeztet a Természeti Katasztrófák Elleni Védekezés Világnapja, amelyet az ENSZ huszonnyolc évvel ezelőtti határozata alapján minden év október második szerdáján tartanak meg.

Az ENSZ 1987-től hatályos rendelete alapján minden év októberének második szerdája a Természeti Katasztrófák Elleni Védekezés Világnapja. A világszervezet azt ajánlja a kormányoknak, hogy ösztönözzék az olyan intézkedéseket, amelyek a természeti csapások előrejelzésével, megakadályozásával és enyhítésével foglalkoznak.

Idén januárban Ausztráliában hatalmas területen pusztítottak a bozóttüzek, a hatóságok csaknem negyvenezer embert szólítottak fel otthonaik elhagyására, az északi féltekén a nyáron hasonló helyzet alakult ki az Egyesült Államok nyugati partvidékén, főképp Kaliforniában.

Az új esztendő Magyarországon földrengéssel köszöntött be, január 1-jén reggel a Richter-skála szerinti 3,9-es, dél körül 4,0-es, kora délután 3,1-es, este pedig 2,8-as erősségű földrengést mértek Nógrád megyében. Az érintett területen azóta is többször megmozdult a föld, a jelenség okaira egyelőre a szakemberek is csak hipotéziseket tudtak felállítani. Az idei nyár szokatlanul intenzív meleggel érkezett meg a Kárpát-medencébe, Magyarországon rekordszámban, öt alkalommal rendelt el hőségriadót az országos tiszti főorvos.

Latin-, illetve Dél-Amerikában a hatalmas esőzések miatt számos helyen földcsuszamlások temettek maguk alá településeket, a halálos áldozatok, eltűntek száma már meghaladja az ezret. A kiadós csapadék Európát sem kímélte, Olaszországban ugyancsak kisvárosokat mosott el az áradat, Firenzét sártenger borította el.
Idén a legpusztítóbb katasztrófa az április 25-én bekövetkezett, 7,9-es erősségű, Nepált sújtó földrengés volt, amelyet egy hónap múlva egy újabb, 7,4-es erősségű földmozgás követett. A természeti csapás halálos áldozatai-nak száma meghaladta a nyolcezret, a sérülteké pedig csaknem tizennyolcezerre emelkedett, sokakat továbbra is eltűntként tartanak számon. A rengések okozta lavinák miatt kis híján megsemmisült a Csomolungma alaptábora, számos hegymászó meghalt, a történtek miatt a helyi hatóságok lefújták a tavaszi mászószezont.

Májusban a Japán melletti Bonin-szigeteknél újabb, 7,8 és 8,6 közötti földrengéssorozat volt, amely nem okozott nagyobb károkat, de még a több ezer kilométerre fekvő Tokióban is érezni lehetett.
Rendkívül erős, 8,3-as erősségű földrengés rázta meg szeptemberben Chilét, a földmozgás után szökőár tarolt le több, a Csendes-óceán partján lévő települést.



Képzés Budapesten
Katasztrófavédelmi mesterszak indul a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen – közölte tegnap az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Az újabb képzés az alapoktatás szakirányait vonja össze, a tananyagban kiemelt helyen szerepel a vezetői képességek fejlesztése, azok optimális kihasználása a szakterületen. Az Oktatási Hivatal regisztrációja után az új szak megjelenhet az idei felvételi tájékoztatóban. A közszolgálati egyetem a korábban oktatott, de immár kifutó védelmi igazgatási szakirány helyett már a fenti mesterszakot hirdeti meg.
(MK)