Krónika
Rögzített brutalitás
Nem gyakoribb a rendőri erőszak Amerikában, de láthatóbbá vált - állítja a CNN szakértője
A modern kommunikációs eszközök egyre gyakrabban válnak kiélezett konfliktusok elektronikus szemtanúivá, és a fősodorhoz tartozó média is egyre sűrűbben foglalkozik ezekkel az esetekkel, amelyeket az amerikai társadalom egyre inkább elutasít. A témával kapcsolatos legtöbb elemzés egyetért abban, hogy bűnesetek, és ezzel együtt a rendőri fellépések száma is csökken Amerikában.
Az igazsághoz tartozik, hogy bár az Egyesült Államokban szinte mindenre van statisztika, olyan adatbázis nincs, amely országosan összesítené a rendőri fegyverhasználatra vonatkozó adatokat. Annak ellenére sincs, hogy az erőszakos bűncselekmények elleni fellépésről és a bűnüldöző szervekről rendelkező 1994-es törvény előírja: a kormányzatnak számon kell tartania az erőszak rendőri alkalmazására vonatkozó adatokat.
Egy tanulmány 14 évvel ezelőtt kísérletet tett a számok összesítésére, ám a felmérésben az Egyesült Államok 18 ezer bűnüldöző egysége közül csak 564 vett részt. A CNN szerint a legpontosabb a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) összesítése. A The New York Times (NYT) ezekből az adatokból - a CNN-nek némileg ellentmondva - azt olvasta ki, hogy a rendőrök által elkövetett emberölések száma valamelyest nőtt az utóbbi években. Miközben a hatósági intézkedések következtében 2009 és 2012 között 397-426 ember vesztette életét, addig a 2013-as, legfrissebb összesítés 461 ilyen esetet rögzített.
Amerika és a rasszizmus
Azt szövetségi szakértők is elismerik, hogy ez a becslés pontatlan, és alacsonyabb lehet a valós számoknál. Önkéntesek által készített két adatbázis, a Fatal Encounters és a Killed by the Police egybehangzóan azt mutatja, hogy rendőrök 1100 embert ölnek meg évente az Egyesült Államokban, vagyis naponta hármat.
