Krónika
Öt év szünet után újraindítottak egy atomreaktort Japánban
„Ami Fukusimában történt, itt nem következhetne be”
Ez már az ötödik olyan nukleáris blokk, amelyet a 2011-ben történt fukusimai katasztrófa nyomán megszigorított biztonsági szabályok szerint helyeztek ismét üzembe.
Az Ehime prefektúrában található, és a Shikoku Electric Power által üzemeltetett reaktor újraindítása a környezetvédőket azonban aggasztja, mert ez jelenleg Japánban az egyetlen olyan létesítmény, amely újrahasznosított urán és plutónium oxidok keverékéből álló MOX fűtőanyaggal üzemel, amely jóval veszélyesebb, ha baleset történik.
A 2011-es márciusi földrengés és szökőár okozta fukusimai katasztrófa a legborzasztóbb nukleáris baleset volt az 1986-os csernobili tragédia óta. Mintegy 160 ezer embert kellett evakuálni, és sokan közülük a mai napig nem tudtak visszatérni otthonukba.
Nakamura Tokihiro ehimei kormányzó pénteki sajtótájékoztatóján mindazonáltal hangsúlyozta, hogy Ikatában a lehető legszigorúbb biztonsági intézkedések vannak érvényben. „Ami Fukusimában történt, itt nem következhetne be” – szögezte le.
Helyiek egy csoportja még májusban keresetet nyújtott be a létesítmény újraindítása ellen a közeli Kjúsú szigetét áprilisban megrázó földrengéssorozatot követően. Az ikatai erőmű a tavaszi természeti katasztrófa epicentrumától, Kumamoto prefektúrától nagyjából 170 kilométerre van.
A reaktor üzembe helyezése ellen pénteken mintegy 70 helybeli tiltakozott a tengerparton levő erőműnél. A tüntetők egyike, egy 72 éves nő azt hajtogatta, hogy bármikor bekövetkezhet egy nukleáris baleset, más tiltakozók pedig éppen a kormánynak ilyen balesetre kidolgozott evakuálási tervének hatékonyságában kételkednek.
A fukusimai katasztrófa után Japánban leállították a nukleáris erőműveket, és azóta csak a szendai erőmű két reaktorát, és rövid időre a takahamai komplexum 3-as és 4-es számú blokkját indították újra. Az idei áprilisi földrengések miatt azonban már a kagosimai kormányzó is jelezte, hogy kérni fogja a szendai erőmű két újraindított reaktorának ideiglenes leállítását biztonsági ellenőrzés céljából.
A japán kormány azonban szeretne minél több reaktort működtetni, mivel 2030-ra kitűzött célja, hogy az ország energiaszükségletének 20-22 százalékát nukleáris energiából fedezze, részben az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.