Krónika

Orbán: Felkészültünk az áradásra

Összesen 287 kilométeren van árvízvédelmi készültség az országban

Keddtől a Murára és a Drávára helyeződik át az árvízi "fenyegetettség" súlypontja, mindkét folyón a valaha mért legmagasabb vízszint feletti tetőzésre kell számítani - közölte Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, a parlament őszi ülésszakának első napján, napirend előtt. Bakondi György korábban azt mondta, a nagy folyóknál nincs baj, néhány kisebbnél azonban harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el. Az OKF vezetője a köztévében azt is elmondta: ma reggel már 119 település védekezik, a kitelepítettek száma 285 fő. A védekezésben immár 6 ezer ember és 700 gépi eszköz vesz részt, és eddig 130 ezer homokzsákot használtak fel. Jó hír, hogy a Lentiből kitelepített 120 ember ma délelőtt visszatérhet az otthonába, mert sikerült az ottani tározó falát megerősíteni.

orbán
Elmondta azt is, hétfő délelőtt jelentést kapott a katasztrófavédelmet vezető Bakondi Györgytől és Pintér Sándor belügyminisztertől, akik beszámoltak neki a sok eső okozta áradások miatt szükséges eddigi védekezési munkálatokról.

Ma reggel már 119 település védekezik, a kitelepítettek száma 285 fő - jelentette ki Bakondi György altábornagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főigazgatója az M1 Ma reggel című műsorában. Mint mondta: a védekezésnek más jellemzői vannak, mint a nagy dunai árvíznek volt, mert most egyidejűleg árad tulajdonképpen valamennyi vízfolyás, patak, és belvízi jelenségek is tömegesen fordulnak elő. Ez azért nehezíti meg a védekezést, mert nem lehet egy helyre összpontosítani az erőket – magyarázta.
Hangsúlyozta: ma is folytatódik az esőzés, 20-30 milliméter csapadék hullhat. A védekezésben – tájékoztatása szerint – immár 6 ezer ember és 700 gépi eszköz vesz részt, és eddig 130 ezer homokzsákot használtak fel.

Zalában négy település megközelíthetetlen

Zala megyében kilenc út van még mindig lezárva a forgalom elől az áradások miatt, négy település pedig továbbra is megközelíthetetlen - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szóvivője hétfőn az MTI-vel. Pécsi Norbert Sándor tájékoztatása szerint Bödeháza, Szijártóháza, Zalaszombatfa és Gáborjánháza közúton továbbra sem megközelíthető a környékbeli megáradt patakok elöntései miatt.

A Principális-csatorna áradása miatt még mindig le van zárva Nagykanizsán a 74-es főút négy kilométer hosszan, illetve a Camping út teljesen.
Zárva van a forgalom elől a Lentikápolna és Bárszentmihályfa, a Rédics és Bödeháza, a rédicsi határhoz vezető bekötőút és Zalaszombatfa, a zalaszombatfai bekötőút és Szijártóháza, valamint a Szécsisziget és Kerkateskánd közötti út. Murarátkánál és Kerkaszentkirályon szintén nem lehet használni egy helyi utat, az utóbbi település önkormányzati úton Muraszemenye felől megközelíthető.
Az M70-es autóút Tornyiszentmiklós felé vezető oldalán, a 7-es főúti csomópontnál szintén zárva van a lassítósáv a vízelöntés miatt.

Lentiben már visszaköltözhetnek a kitelepítettek

Lentiben visszatérhetnek házukba azok a kitelepítettek, akiknek még szombat hajnalban kellett elhagyniuk a lendvadedesi tározó elöntése miatt az otthonukat - tájékoztatta hétfőn a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az MTI-t. Cseresznyés Dániel elmondta: a környező vízfolyások csökkenő vízszintjének köszönhetően az áramszolgáltató reggel hat óra után visszakapcsolta az áramot a Lenti üdülőövezetében lévő területen. Az onnan szombaton kitelepített 124 ember számára fél hét után már lehetővé vált a visszaköltözés a katasztrófavédelem és a rendőrség irányításával.

A szóvivő közölte azt is, hogy a Szijártóházáról és Zalaszombatfáról vasárnap este kiköltöztetett 82 ember egyelőre nem térhet haza, de napközben visszamehetnek állatot etetni vagy a szükséges holmijaikat elhozni. 

Kinttt_a_halast_Alsmocsoldon_3.jpg
 

Minden eddiginél magasabb szinten tetőzhet a Mura

A valaha mért legmagasabb szintet is meghaladva, 530 centiméter körüli vízállással tetőzhet a Mura Letenyénél, ahol a folyó hétfő délben már majdnem elérte az eddigi maximális szintjét - közölte a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság hétfőn az MTI-vel.

A Mura folyó a vártnál korábban és intenzívebben árad a Kerka és a szlovén vízfolyások nagy vízhozamai miatt. Letenyénél vasárnap kora délután érte el a folyó a harmadfokú árvízvédelmi készültséget jelentő 430 centiméteres vízállást, de hétfő délelőtt már több mint 60 centimétert emelkedett a víz. 
Az országos Vízügyi Igazgatóság honlapja szerint délben 511 centiméteren állt a folyó, ahol 1972-ben mérték az eddigi legnagyobb vízállást, 514 centimétert.
A vízügyi közlemény szerint a szakemberek becslései alapján a Mura Letenyénél 530 centiméter körüli szinten fog tetőzni hétfő este.
Nagy erőket csoportosítanak át a térségbe, az ország más részeiből közel 100 vízügyes szakember érkezett a napokban Zalába, őket átvezényelték a Murára. A nyugat-dunántúli igazgatóságtól több mint 25 ember van már a helyszínen.
Az állami védvonalakon, vagyis Murarátka, Letenye, Tótszerdahely, Molnári és Murakeresztúr közelében állandó járőr- és figyelőszolgálatot biztosítanak, folyamatosan figyelik a vízállást és a műtárgyakat. A védelmi szakaszokon a homokzsákok töltése megkezdődött, a zsilipeket lezárták, szükség szerint szivattyúzás is zajlik. A délutáni, éjszakai órákra már intenzív árvízi védekezésre lesz szükség - jelezte a vízügyi igazgatóság.

Majdnem 300 kilométeren van készültség

Jelenleg összesen 287 kilométeren van árvízvédelmi készültség az országban. A medrek és a talaj telítettsége miatt, további tározó képesség hiányában előfordulhat, hogy számolni kell a vízszintek további emelkedésével - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) hétfőn az MTI-vel.

Mint írták: vasárnap jelentős mennyiségű (átlagosan 23 milliméter) csapadék hullott a Közép-Duna részvízgyűjtőjén, a Zala és Balaton rendszerén (20,4 milliméter) és a Közép-Tiszavölgyben (17,2 milliméter). 10-15 milliméternyi eső hullott még a Rába-Répce, a Sió-Kapos-Sárvíz, a Zagyva-Tarna, a Körösök és a Maros részvízgyűjtőjén. A Dráva vízrendszerében átlagban 10 milliméter alatti volt a csapadékmennyiség. 
Az OMIT legfrissebb jelentése szerint 56,6 kilométeren (a Rábán, a Pinkán, a Murán és a Principális csatornán) a legmagasabb, harmadfokú a készültség. 81,2 kilométeren (a Dráván és a Lajtán) másod-, 149,2 kilométeren (a Dunán, a Zalán és a Sajón) elsőfokú a készültség.
Emellett kilenc vízügyi igazgatóság területén összesen 28 szakaszon van belvízvédelmi készültség. Ebből hat szakaszon harmadfokú, tizenegy szakaszon másodfokú, tíz szakaszon elsőfokú a készültség. 13 100 hektár van víz alatt, ebből 4500 hektár vetés-szántó. 
A vízügyi műszaki irányítók a települési polgármesterekkel közösen felmérik a keletkezett károkat és azok helyreállításának indokoltságát. Továbbá az OMIT a Principális-csatorna menti talajviszonyok feltárására a talajmechanikai szakértőt rendelt ki és a települési vízkárelhárítási tervek pontosítása érdekében a levonuló árhullámok tetőző vízszintjének rögzítésére az önkormányzati védekezés irányítóit felkérte.
A belvízzel veszélyeztetett területeken a vízlevezető rendszerekben a medrek és a műtárgyak állapotának felmérését, a nagyobb vízfolyásgátló akadályok eltávolítását, a szivattyútelepek üzembiztonságának helyreállítását végzik. 
A meteorológiai előrejelzések alapján a következő napokban egyre többet süt majd a nap. Nem lesz teljesen csapadékmentes az időszak, de legfeljebb elszórtan várható zápor, esetleg zivatar. Jelentős mennyiségű csapadék az ország területén nem várható - olvasható az OMIT közleményében.

Hende Csaba_árvíz_lead

Hende Csaba honvédelmi miniszter az árvízi helyzetről tájékozódik Szombathelyen.
MTI Fotó: Kászoni László 

Délutántól mérséklődhet az intenzív esőzés

Tizenhat megyében és a fővárosban továbbra is figyelmeztetések vannak érvényben a várható jelentős mennyiségű csapadék, valamint a felhőszakadás veszélye miatt. Késő délutántól, estétől mérséklődhet az intenzív esőzés. Az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfői veszélyjelzése szerint a nap folyamán várható jelentős mennyiségű csapadék miatt Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád és Pest megyére, valamint Budapestre adtak ki elsőfokú figyelmeztetést. Ezeken a területeken 24 óra alatt több mint 20 milliméternyi eső hullhat. 

Az érintett tizenhat megyében a felhőszakadás veszélye miatt is elsőfokú figyelmeztetés van érvényben. Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér,Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Somogy, Tolna, Veszprém, Zala és Pest megyében, tovább a fővárosban arra is készülni kell, hogy az intenzív záporokból, zivatarokból rövid idő alatt is 25-30 millimétert meghaladó csapadék hullhat.
Az előrejelzés szerint északkeleten némi napsütés is lehet, de az ország többi területén többfelé valószínű eső, zápor, néhol zivatar is előfordul. Késő délutántól, estétől mérséklődik határozottabban az esőzés. A szél csak zivatar idején erősödik meg. A legmagasabb hőmérséklet többnyire 17-23 Celsius-fok között alakul, északkeleten lehet néhány fokkal melegebb idő. Késő estére 14-20 fok közé hűl le a levegő.

Forrás: hirado.hu, MTI