Krónika

Növekvő szeméttengerben élünk

A gyorséttermek termékeinek többszörös becsomagolása is okozhat akkora környezetterhelést, mint egy-egy hazavitt cipősdoboz

A vásárlásokkal a háztartásokba jutó szemétre fókuszálnak az idei Európai Hulladékcsökkentési Hét rendezvényei, a felesleges csomagolásokból adódó, folyamatosan növekvő világméretű gond azonban életünk sokkal több területén válik egyre nagyobb problémává.

Ötödik alkalommal vesz részt Magyarország a szombaton kezdődött és vasárnapig tartó Európai Hulladékcsökkentési Hét programjain. A rendezvények az idén a csomagolási hulladékok mennyiségének csökkentésére fókuszálnak – közölte a hazai szervező, az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatósága a távirati irodával. Az említett hulladékfajta növekvő mennyisége itthon is egyre nagyobb gondot okoz, holott a Magyarországon egy emberre jutó, százhárom kilogrammos évi mennyiség még lényegesen jobb eredmény környezetvédelmi szempontból, mint az Európai Unió más területein jellemző százötvennyolc kilogramm. A csomagolási hulladékok döntő része az egész kontinensen jellemzően a vásárlásokkal kerül a háztartásokba.

Az Európai Hulladékcsökkentési Héten a programokra jelentkező önkéntesek saját ötleteik megvalósításával a hulladékkeletkezés megelőzésének, a keletkezett mennyiség csökkentésének, a termékek többszöri felhasználásának, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságát hangsúlyozzák. A szervezők vasárnapig várják a Vallalom.eu felületen a már meglévő hulladékcsökkentést célzó vállalásokhoz csatlakozókat.

Bár a környezetvédelmet a zászlajára tűző európai kezdeményezés főképp a háztartásokba jutó hulladékok csökkentésére koncentrál az idén, több olyan terület van még, amely ugyancsak hatalmas mennyiségű szeméttel terheli meg életterünket. A modern városi életforma egyik velejárója a gyorséttermek tömeges használata, a döntően multinacionális cégek kezében lévő üzletek a termékeik többszörös, drága csomagolásával ontják a felesleges szemetet, holott vendégeik nagyobb része ki sem viszi az étkezdéből amit vásárolt, hanem ott fogyasztja el. A témával foglalkozó szakemberek szerint a rendkívül energiaigényes újrahasznosításnál többet ér az újragondolás, vagyis az, hogy már eleve elő sem állítjuk azokat a termékeket, amelyeket úgysem használunk.