Krónika

Nemzetközi szervezkedés a Ligetben

Háttéregyeztetés az amerikai nagykövetségen

Nagyszabású parkfelújításból nemzetközi politikai üggyé is válhat a Városliget rehabilitációjának ügye: a Facebookon tette közzé a napokban Komáromy Gergely, a munkálatokat leginkább ellenző csoport vezéralakja, hogy nemrég két társával együtt meghívást kapott az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségére, ahol a tengerentúli diplomatákkal beszélgettek a Ligetben szerzett tapasztalataikról.

A beszámoló nem részletezi, hogy az amerikaiak mire voltak kíváncsiak, és egyelőre az sem világos, hogy a nagyhatalom miért egy marginális bajkeverőtől kíván információkat beszerezni egy, a legtöbb részletében nyilvánossá tett magyarországi építészeti beruházás ügyében.

Komáromy Gergely volt az, aki az egy hónapja felerősödött tiltakozások sokak szemében emblematikus figurája lett, amikor felmászott a bontásra ítélt Közlekedési Múzeum kéményére, majd a rendőri felszólítás ellenére órákig pózolt ott. Később megütötte egy biztonsági őr, majd kórházba szállították, mivel saját bevallása szerint drogot fogyasztott performance-a előtt.

Komáromy pénteken felhatalmazta magát, és megpróbálta személyesen ellenőrizni a városligeti bontási törmeléket elszállító teherkocsik rakományát, a fiatalember csak akkor hátrált meg, amikor a helyszínt biztosító rendőrparancsnok határozottan tájékoztatta őt, hogy meddig terjednek az egyéni állampolgári jogai.

Egyelőre nem ismert, hogy az amerikai nagykövetség részéről pontosan kik kezdeményezték a fenti találkozót, amelynek Magyarország szempontjából akár nemzetbiztonsági kockázatai is lehetnek.

Ismert, a korábbi Budapestre akkreditált amerikai ügyvivő, André Goodfriend regnálása idején voltak rendszeresek a magyarországi, elsöprő többségükben ellenzéki tevékenységükről ismert civil szervezetekkel kezdeményezett egyeztetések, amelyek nyomán szinte mindegyik esetben amerikai nyomásgyakorlás volt érezhető a magyar kormány, valamint annak tervei ellenében.