Krónika
Nem vágják ki a Városliget fáit
A Ligetvédők blöffről beszélnek
Sághi Attila azt mondta: a Liget projekt a Városliget több mint 7000 fája közül 150-200-at érint. Úgy fogalmazott: mivel ezek javarészt sem nem öreg, sem nem értékes fák, úgy tervezték, hogy kivágják őket.
Ipsos: A ligethasználók kétharmada támogatja a Liget projektet
A Városliget használóinak 69 százaléka az Ipsos közvélemény-kutatása szerint egyetért azzal, hogy új, korszerű intézmények kerüljenek a ligetbe, ha közben a park zöldfelületét is fejlesztik és növelik.
Feitel Balázs, az Ipsos Zrt. ügyvezető igazgatója kedden Budapesten azt mondta: a 600 fős budapesti, illetve 800 fős városligeti mintán elvégzett, reprezentatív közvélemény-kutatás szerint a Városliget a főváros legnépszerűbb parkja, a budapestieknek mégis csupán 71 százaléka hallott az öt éve indult Liget Budapest projektről.
Úgy tűnik, a fővárosiak jelentős része még mindig kevés információval rendelkezik a projektről, minél informáltabbak azonban, annál jobban nő a projekt támogatottsága - jegyezte meg az Ipsos munkatársa.
Feitel Balázs beszámolója szerint a többség nem tartja zsúfoltnak a Városligetet, részben zsúfoltnak egyharmad, egyértelműen zsúfoltnak mindössze 6 százalék nyilvánította.
Csaknem kétharmad egyetértett ugyanakkor azzal, hogy a park leromlott állapotú, mindössze 9 százalék szerint megfelelő a jelenlegi állapot; a legtöbben a tisztaság növelését és a park felújítását szeretnék.
A Városliget használóinak 69 százalékaegyetért azzal, hogy "új, korszerű kulturális intézmények kerüljenek a Ligetbe, ha közben a park zöldfelületeit is fejlesztik és területüket növelik" - közölte az ügyvezető, hozzátéve: az ellenzéki szavazók nagyobb arányban utasítják el a projektet, mint a kormánypártiak.
A kutatásból az is megtudható, hogy a Liget Budapest projektről tudók többsége szerint a fejlesztés pozitív hatással lesz a városrészre és a park látogatóinak 70 százaléka úgy véli: a Városligetbe jól illenek a színvonalas kortárs épületek.
Feitl Balázs szerint az Ipsos és a Medián korábbi, Városligettel kapcsolatos közvélemény-kutatásai - melyek a Levegő Munkacsoport, illetve a Greenpeace megrendelésére készültek - alapvetően ugyanazt az eredményt hozták ki. A mostani kutatás azonban a Liget projekt konkrét és valós terveinek elfogadottságát értékelte, a másik kettő az emberek fejében élő hiedelmeket elemezte - hangsúlyozta.
Baán László miniszteri biztos kiemelte: a felmérés bizonyította a tájékoztatás fontosságát. Fontos információ, hogy a budapestiek 29 százaléka még csak nem is hallott az öt éve futó projektről és egy jelentős réteg csak hiányosan értesült a fejlesztés részleteiről - mutatott rá.
Mint elmondta, a Városligetben évi 1-1,5 millió ember fordul meg, egy részük többször is, így az éves összlátogatottság ötmillió körüli. A látogatások 60 százalékát az intézmények generálják: az állatkert és a Széchenyi-fürdő 1-1 milliós, a Szépművészeti Múzeum félmilliós közönséget vonz évente, van ugyanakkor egy kisebb, de - döntően rekreációs céllal - gyakran a ligetbe járó réteg is.
Baán László hangsúlyozta, hogy a liget beépített területe a projekt megvalósításával is csak 7 százalékra nő, miközben az egyharmadnyi területet elfoglaló utak, parkolók rovására jelentősen növelhető a zöldfelület. "Sztrádányi területek vannak lebetonozva" és naponta kétezer autó parkol a ligetben - fogalmazott.
A Városliget nemrég zárult tájépítészeti pályázata kiviteli terveinek kidolgozása még zajlik; ez a liget területének 93 százalékát érinti, így a civilekkel egyeztetve itt még nagyon sok változtatási lehetőség is van - emelte ki Baán László.
A tiltakozások hatására viszont az a döntés született, hogy mostantól egyetlen egészséges fát sem vágnak ki az építkezés miatt, hanem a problémás helyen álló fák mindegyikét átültetik a Ligeten belül. A kapcsolódó közbeszerzést a napokban kiírják - tette hozzá a Lokál napilapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban.
Közölte: ha a tüntetések mögött valóban a fakivágások elleni tiltakozás állt, akkor azt tudja mondani, hogy "a tiltakozók győztek: úgy lett, ahogy akarták". Jelezte: emögött "nincs szakmai érv, sokkal többe kerül, és sokkal több idő is", de ha erre van igény, hajlandóak ennek megfelelni.
A műszaki igazgató a zöldfelület és a zöldterület fogalmával kapcsolatos kérdésre válaszolva ismertette: a zöldterület telekkönyvi kategória, nagyjából magát a közparkot jelenti. A zöldfelületet ketté kell választani - fűzte hozzá -: létezik ugyanis zöldfelület és teljes értékű zöldfelület. Utóbbinál a talaj és a kőzetréteg között nem lehet mesterséges építmény, a sima zöldfelületnél pedig közbeiktattak valamilyen műtárgyat.
A vita szerinte "parttalan, mert a Városliget mindenképpen jól jár: a Liget Projekttel a teljes értékű zöldfelület 57,1 százalékról 61-re nő, míg a zöldfelület 60-ról 65 százalékra".
A Városligetben a múlt héten történt eseményekről azt mondta: látja, hogy a Liget projektnek vannak ellenzői, de "mintha nem tudnák pontosan, hogy mi ellen is tiltakoznak". Hozzátette: ez részben az ő hibájuk, mert a tájékozatlanság a tájékoztatás hiányosságaira is visszavezethető.
Sághi Attila beszélt a biztonsági emberek szerepéről is: úgy fogalmazott, "a projekttől idegennek és szükségtelennek" tartják ezt a fokú őrzést, de "a tiltakozás minősége ezt kívánta meg". Szavai szerint voltak hibák, de az őrző-védők "alapvetően nem jártak el jogszerűtlenül". Közölte azt is: a biztonsági őrök tömeges jelenléte a napokban megszűnik.
Ligetvédők: Blöff a fák átültetésének bejelentése
A Ligetvédők szerint nem több mint blöff a Városliget Zrt. műszaki igazgatójának bejelentése, hogy egyetlen egészséges fát sem vágnak ki a jövőben a Liget Budapest projekt építkezései miatt a Városliget területén, és az érintett fákat átültetik - közölte a civil szervezet.
A Ligetvédők szerint Sághi bejelentésének "nyilvánvalóan kommunikációs szerepe van", és "ez az átültetési pávatánc nagyon sokba fog kerülni a budapestieknek és nem több mint blöff".
A szervezet felhívja a figyelmet arra, hogy a bejelentés szerint az egészséges fákat nem fogják kivágni, vagyis "előtérbe kerülnek majd azok a szakértők, akik jó pénzért és meggyőződésből kiadják majd az összes szabálytalanul kivágandó fának a beteggé nyilvánító szakvéleményt". Megjegyezték: a beteg és balesetveszélyes fa esetén nem kell fakivágási engedélyt kérni, csak be kell jelenteni.
Hozzátették: az átültetés - ha nyáron végzik - a fa biztos halálát jelenti, elenyésző a sikerrel átültethető fák száma, "de bizonyára jó bevétel lesz a haveri kertészeti cégeknek". Megjegyezték azt is, hogy nincs értelme a Városliget területén belüli átültetésnek, hiszen az építkezések és közműfektetés nem teszik majd lehetővé a folyamatos gondozásukat, öntözésüket, kímélésüket.
Ha Budapesten bárhová máshová átültetik őket és fél évre rá elszáradnak, elrohadnak, az meg már nem lesz hír - jegyezték meg.
PM: Fényképes igazolványt a vagyonőröknek
A Párbeszéd Magyarországért (PM) fényképes igazolvány bevezetését javasolja a személy és vagyonőrök számára - közölte Szabó Rebeka a PM politikusa csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.
Ennek szükségesességét mutatja, hogy a Városligetben, a múzeumi projekt ellen tiltakozókat számos jogszerűtlen intézkedés ért a vagyonőrként fellépő "kopasz verőemberek" részéről - mondta az ellenzéki politikus, aki Zugló alpolgármestere is egyben.
Azt is javasolják, hogy a jogszerűtlen intézkedések elszenvedői ne a vagyonőri kamarához nyújthassák be panaszaikat, hanem a független rendőrséghez - tette hozzá.
Szabó Rebeka hangsúlyozta, hogy számos korábbi bűncselekmény kizárja, hogy valaki vagyonőr lehessen, ám ezek között nem szerepel a sporteseményekre jellemző rendbontás. Mivel a Városligetben alkalmazott "kigyúrt kopaszok" is gyakran vesznek részt labdarúgó mérkőzéseken, indokolt volna azt is kizárni a vagyonőri tevékenységből, aki rendbontást követ el - hangsúlyozta.
Szeretnék kérni azt is, hogy a rendőrség ellenőrizze a ligetvédőkkel szemben fellépő vagyonőr cégeket - fűzte hozzá.
Végül Sági Attilának a Városliget Zrt. igazgató-helyettesének azon nyilatkozatára reagált, miszerint szükségtelennek tartja a vagyonőröket a ligetben és a napokban visszavonják őket. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a PM követeli, hogy a vagyonőröket ne néhány nap múlva, hanem azonnal vonják vissza.
Ugyancsak követelik az egész múzeumi projekt felfüggesztését és érdemi párbeszéd megindítását a liget sorsáról.