Krónika
Nem szabad elfogadni a bántalmazásokat
Megelőzhető az áldozattá és az elkövetővé válás, jövőre jelentősen emelkedik a krízisközpontok és a menedékházak támogatása
Nem kell elfogadni a bántalmazást, a kormányzat határozottan elutasítja a kapcsolati erőszak minden formáját. Példás, hogy egy civilszervezet, egy vállalat és a kormányzat közösen lép fel egy ügyben, ez jelzi a társadalmi összefogást, amely a siker záloga – mondta Schanda Tamás János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) ifjúságpolitikáért és esélyteremtésért felelős helyettes államtitkára az ökumenikus segélyszervezet napokban megrendezett Nagyobb biztonságban?! című szakmai konferenciáján. Hozzátette, áldozatvédelemről csak komplex beavatkozásokkal lehet szó, azaz fontos az ellátórendszer fejlesztése és bővítése, a szakemberek továbbképzése, a látencia oldása, és az, hogy az érintettek tudják, kérhetnek segítséget. A helyettes államtitkár szerint kiemelt figyelmet kell fordítani az áldozattá és az elkövetővé válás megelőzésére is. Elmondta: a jogszabályok keretet adtak ahhoz, hogy létrejöhessen az áldozat- és tanúvédelmet nyújtó rendszer és a gyermekbarát igazságszolgáltatás. Emlékeztetett arra is, hogy a 2013-as Btk. önálló tényállásként kezeli a kapcsolati erőszakot, illetve hogy idén elfogadták a kapcsolati erőszak elleni fellépés nemzeti stratégiájáról szóló országgyűlési határozatot, amely megszabja a cselekvési irányt, a konkrét lépéseket szakpolitikusok dolgozzák ki.
Beszámolója szerint 2011 és 2014 között négy új krízisközpont jött létre, a bántalmazottaknak biztonságot és továbblépési lehetőséget nyújtó titkos menedékházak bővített kapacitással működnek, a gyermekvédelmi törvénybe pedig idén bekerült a titkos menedékház fogalma. A menedékházakban és a kiléptetőházakban alkalmazandó szakmai protokoll kidolgozása még tart. A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy a 2016-os költségvetés adatai szerint jövőre ötven százalékkal nő a krízisközpontok és száz százalékkal a menedékházak támogatása.
Schanda Tamás János tudatta azt is, hogy jövő évtől emelik a kiléptetőházak számát, és a kormányzat célja, hogy minden megyében működjön legalább egy krízisközpont és két félutas ház. Az ellátórendszer új elemmel is bővül: létrejön a kríziskezelő ambulancia, ahol az érintettek segítséget kaphatnak még a gondok kialakulása előtt. Az államtitkár szerint azon dolgoznak, hogy jövőre országossá tegyék az áldozattá válás megelőzését célzó, diákoknak szóló kampányt.