Krónika

Napokon belül megszűnhet a vegyi veszély

A legkárosabb anyagokat tartalmazó hordók több mint felét már elszállították az Illatos útról a dorogi hulladékégetőbe

Kilenc hónapon belül végeznek a vegyi hulladék elszállításával az Illatos útról, május végéig pedig megtisztítják az évek óta elhagyatott telephelyet a legveszélyesebbnek ítélt ezer műanyag hordótól – ígérte a Miniszterelnökség.

hordók 20150520
Megsemmisítésre váró hordók az elhagyatott ferencvárosi üzem területén (Fotó: Varga Imre)

Május 31-ig elszállítják a Budapesti Vegyiművek Zrt. Illatos úti telephelyéről a szakemberek által legveszélyesebbnek ítélt csaknem ezer hordót. Az összes hulladék elszállítása várhatóan hat-kilenc hónapon belül befejeződik, s ezzel a kormány megoldja a mérgező terület immár tíz éve húzódó tereprendezésének ügyét – áll a Miniszterelnökség tegnapi közleményében.

Múlt csütörtökig nyolcvan tonnát, ötszáztizennégy hordót szállítottak el a telephelyről. Az ott tárolt legveszélyesebb anyagok szilárd és folyékony veszélyes hulladékok, nagy részük dinitro-benzoesav, lúgok és savak, amelyek elszállításakor a legfontosabb feladat, hogy megakadályozzák a kiszóródásukat, illetve kifolyásukat.

A szak- és jogszerűtlen tárolás következményeként a hordók egy részében lévő veszélyes hulladékok közvetlenül érintkezhetnek a talajjal vagy a levegővel, ezért azonnali beavatkozásra volt szükség. A közlemény kitér arra is, hogy az anyagok teljes elszállítására és megsemmisítésére várhatóan közbeszerzési eljárást írnak ki, a kevésbé veszélyes hordókat addig fóliával fedték le.

Minden elszállított veszélyes hulladékot a dorogi égetőben ártalmatlanítanak. Hangsúlyozták, az égetéskor keletkező füstgázt folyamatosan tisztítják, az égetőművet pedig csak a megtisztított levegőáram hagyja el. A Miniszterelnökség felhívta a figyelmet arra, hogy veszélyességét tekintve az Illatos úti hulladék – szakemberek véleménye szerint – nem különbözik a dorogi égetőben folyamatosan ártalmatlanított vegyületektől.

Korábbi sajtóértesülések szerint a Budapesti Vegyiművek felszámolását 2007–ben kezdeményezte a Fővárosi Bíróság, a cég azonban még abban az évben engedélyt kapott a környezetvédelmi felügyelőségtől csaknem négyszáz tonna, illetve hatszáz műanyag hordó veszélyes hulladék tárolására. A megszűnés előtt álló vállalat 2009-ben a Finomvegyszer Gyártó Kft.-nek adta bérbe telephelyét, a felügyelőség pedig ekkor teljes körű vizsgálatot rendelt el, amely megállapította, hogy a területen szabálytalanul tárolják a veszélyes hulladékot. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 2010 márciusában a Finomvegyszer Gyártó kérésére – engedélyátírás és határidő-módosítás miatt – felfüggesztette a cég ellen folyó eljárást. A Fővárosi Bíróság időközben elrendelte a Finomvegyszer Gyártó felszámolását.

Bácskai János, Ferencváros fideszes polgármestere már 2010-ben – akkor még alpolgármesterként – felhívta a figyelmet a súlyos környezetkárosítás veszélyére, aztán évekig nem lehetett hallani a problémáról. A IX. kerületi lap beszámolója szerint az ő kezdeményezésére kezdődtek meg az előzetes tárgyalások a hulladék elszállításáról.