Krónika

Nagy veszélybe került a tenger élővilága a földrengés nyomán

Egyelőre a halászok helyzete a legbizonytalanabb

Több helyen is kiemelkedett a tengerfenék a vízből Új-Zéland Déli-szigetének keleti részén az országban hétfőre virradó éjszaka történt nagy erejű földrengésben – közölte szerdán az új-zélandi ipari minisztérium, rámutatva, hogy a történtek hatására veszélybe került a helyi tengeri élővilág, és kockázatos helyzetbe a helyi halászati ipar.

A közép-európai idő szerint vasárnap délben bekövetkezett földrengés, amelynek erejét az Amerikai Földtani Megfigyelőintézet 7,4-es erősségűnek mérte, jelentősen átalakította a part menti környezetet. A katasztrófa által leginkább sújtott Kaikoura térségében több méterrel kiemelkedett a tengerfenék a vízből, aminek következtében a felszínre került a helyi halászat számára fontos tengeri fülek és languszták élőhelyei-nek egy része.

Az új-zélandi Science Media Centre közleménye szerint a tengeri környezet regenerálódása évekbe telhet, és az érintett területek talán sosem lesznek már olyanok, mint a földrengést megelőzően. „A pusztuló tengeri fülekkel, langusztákkal és tengeri füvekkel borított, tengerből kiemelkedő sziklás zátonyok hátborzongató látványt nyújtanak. A változás mértéke egyelőre nem tisztázott, de az kétségtelen, hogy az érintett területeken jelentős változás fog bekövetkezni a tengeri élőlények számában és összetételében” – olvasható a dokumentumban.