Krónika
Méltóságteljes temetkezési lehetőség az ökofaluban
Az első hazai kegyeleti erdő
Mit is jelent ez? Az erdő üzemeltetőjével, Czumpf Attilával beszélgettünk.
A kegyeleti erdőben az elhunyt hamvait biológiai úton lebomló, környezetbarát urnában egy erdei fa gyökérzónájában helyezik el, a nevét pedig időjárásálló lapocskára írják a fa törzsére. A szertartás ugyanúgy történhet, mint a hagyományos temetkezésnél.
Czumpf Attila, az erdő üzemeltetője azt mondja: a környezettudatosabb országokban már régóta alkalmazott alternatíva a hamvak erdőben való elhelyezése, de az ősi magyar szokásoktól sem idegen. A Tata szomszédságában fekvő baji Öreg kovács-hegyen levő Árpád-kori körtemplom maradványainak fellelésekor hozzá kapcsolódó temetőt is találtak háromszáz sírral. "Az ökofaluban egy ilyen középkori települést alakítottunk ki és ennek a templomnak a hű mását rekonstruáljuk. Az emlékerdő az örök körforgást szimbolizálja, megtestesíti mindazt, amire az ember vágyik: békét, nyugalmat, harmóniát" – mondta Czumpf Attila.
Az erdőben az érdeklődők maguk választhatják ki, milyen fához kívánják elhunyt szeretteik hamvát elhelyezni. A fák tele vannak élettel, magát az életet jelentik. A terület még az Esterházy család idejében közbirtokossági erdő volt, rendkívüli fafaj-gazdagság jellemzi, még háromszáz éves fák is előfordulnak. "Megkerestük az egyházakat és a kegyeleti szolgáltatókat, akik közreműködnek a temetés lebonyolításában. Az árak itt jóval kedvezőbbek, mégis méltóságteljes az erdei búcsúztatás és akár 99 évre lehet rendelkezési jogot váltani. Mindenkinek lehetősége van a személyiségéhez leginkább illő fát választani, s ízléses ravatali dekorációt, természetközeli koszorúkat hozni" – fejtette ki Czumpf Attila, aki azt is elmesélte: sok évvel ezelőtt, amikor még sugározta a rádió a Szabó családot, megkereste őt a sorozat írója, Bakonyi Péter. Azt kérte, hogy a történet egyik szereplőjét (aki éppen akkor hunyt el) Agostyánban temethessék el ökospirituális körülmények között. És így is történt, el is hangzott a rádiójátékban.