Krónika
Mégsem olyan nehéz a magyar
A cserediákok szerint nem ördöngösség megtanulni
Felmérésben végeztek a Magyarországon élő külföldi cserediákok körében, mégpedig olyanoknál, akik gyakorlatilag nulla nyelvismerettel érkeztek hazánkba. Kiderült: három hónap alatt sokat fejlődik a külföldi cserediákok magyar tudása, és nagyot változik bennük nyelvünk közmondásos nehézségéről korábban kialakult kép. Ezt bizonyítja, hogy fél év után alig három százalékuk tartja megtanulhatatlannak a nyelvünket. Ráadásul kilencven százalékuk úgy vélekedik, hogy felnőtt életében is hasznát veszi majd magyartudásának, húsz százalékuk pedig egyenesen úgy tartja, megél majd belőle. Kiderült az is, hogy véleményük szerint a magyar fogadó szülőktől sokkal jobban lehet nyelvet tanulni, mint a diáktársaktól.
Három hónap itt tartózkodás után a válaszadók mindössze tizede érezte úgy, hogy továbbra sem ért egy szót sem osztálytársai beszédéből. Többségük, csaknem háromnegyed részük már érteni vélt néhány szót, tizenhat százalékuk pedig már jól értette osztálytársai egymás közötti beszélgetését.
A felmérésben részt vevő hetven cserediák közül huszonegy azzal az előítélettel érkezett Magyarországra, hogy a nyelvünk megtanulhatatlan, 8,6 százalékuk pedig semmit nem hallott korábban a magyarról. Többségük – hatvanegy százalék – a nyelvi nehézségekre felkészülten, de optimistán érkezett hozzánk.
Félévnyi itt tartózkodás után az optimisták aránya 78,6 százalékra emelkedett, 15,7 százalék pedig átlagos nehézségű nyelvnek gondolta a magyart. Fél év után a hetvenből mindössze két cseregyerek érezte továbbra is megtanulhatatlannak, két másik pedig egyenesen könnyen megtanulhatónak nyelvünket.
A cserediákok legnagyobb részének a magyar nyelvtan okozza a legkomolyabb nyelvi nehézséget.