Krónika

Megduplázódott a kanyarósok száma

A tudatlanságból eredő, oltásellenes hecckampányok kedveznek a járvány terjedésének – Egy kétéves kislány belehalt a fertőzésbe

Meghalt egy kétéves kislány kanyaróban Romániában, itthon pedig újabb betegekről derült ki, hogy a vírussal fertőződtek. Szegeden teljes a látogatási tilalom. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint ott ütheti fel a fejét járvány, ahol a védőoltásban részesültek száma egy bizonyos arány alá csökken.

Nagyváradon mindössze néhány óra alatt meghalt az az alig kétéves kislány, akit Kolozsvárról szállítottak kórházba. Nyolc testvére is megfertőződött kanyaróval, s úgy tudni, a roma család egyetlen tagja sincs beoltva.

Magyarországon tegnapra huszonkilencre emelkedett a kanyarógyanús megbetegedések száma. Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője tegnapi tájékoztatóján azt mondta, a betegek száma úgy ugorhatott meg egy nap alatt, hogy a vizsgálatok eredményei most igazolták az újabb fertőzések gyanúját. Hozzátette, Makón mindegyik érintett be volt oltva a kór ellen. A külügyminisztérium tegnap óvatosságra kérte a Romániába utazókat.

Szegeden teljes látogatási tilalmat vezettek be a kórházakban, ugyanakkor a Délmagyar nevű portál arról ír, hogy a gyenge ellenőrzéseken szinte bárki átjuthat.

A romániai halálesetről Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke lapunknak azt mondta, azért a kisgyerekek a legveszélyeztetettebbek, mert a betegség lefolyása náluk lehet a legerősebb, mivel a kanyaró az immunrendszert nagyon megviseli. A legnagyobb kockázatot az jelenti, ha valaki egyáltalán nincs beoltva. Az oltásellenesek világszerte minimálisan előforduló, elszórt példákra alapozzák a vakcinák károsságáról szóló elméleteiket, pedig a romániai adatok is ellentmondanak ennek a butaságnak. Ha egy ilyen kampány hatására a védelemben részesültek aránya nyolcvan százalék alá csökken, a közösségi immunizáció megszűnik, és felüti fejét a járvány – magyarázta a szakember.

A nyugat-európai négyezer esetről Póta György azt mondta, az unió más országaiban nem kötelező, hanem ajánlott a kanyaró elleni vakcina, ami nem kötelezi a szülőket, viszont szinte mindenhol úgy engedik be az adott közösségbe a gyerekeket, ha ezt az oltást is megkapták.

A szakember kiemelte, hogy cseppfertőzésről lévén szó, a betegeket el kell különíteni. A legutolsó, 1989-es járványban olyanok is megbetegedtek, akiket még csak egyszer oltottak be. Mindez úgy lehetséges, hogy kilenc hónapos korukban kapták a vakcinát, ma pedig uniószerte azért adják tizennégy-tizenöt hónapos kortól, mert ekkortól már sokkal erősebb védelem alakul ki. Az 1989 után születettek közül már mindenki kap emlékeztető vakcinát is, ők ezért teljes védelmet élveznek.