Krónika
Maláriás az ebolásnak hitt román férfi
A járványban már csaknem ezer ember halt meg Nyugat-Afrikában
Az 51 éves román mérnök, aki július 25-én tért vissza Nigériából, súlyos hasmenéssel, vért tartalmazó széklettel került a ploiesti-i kórházba. A tünetek miatt a pácienst szigorú biztonsági intézkedések közepette vasárnap átszállították az Ebola-fertőzések kezelésére kijelölt bukaresti Matei Bals Intézetbe, családtagjait pedig 21 napra otthonukban karanténba helyezték.
A fertőző betegségekre szakosodott intézet vezetője, Adrian Streinu-Cercel rámutatott: az Ebola-fertőzés kizárása érdekében a pácienstől vett biológiai mintákat eljuttatják egy - a kórokozót kimutatni képes - németországi laboratóriumba, de a malária-diagnózis beigazolódása után nem áll már fenn annak a veszélye, hogy a páciens Ebola-vírussal fertőzött volna meg bárkit, akivel érintkezésbe került.
A szakember szerint az Ebola lappangási időszakban amúgy sem ragályos, és a páciens irodai munkát végzett Nigéria fővárosában, Abujában, így nem kerülhetett érintkezésbe azokkal a betegekkel, akiket az ország déli részén, a fővárostól 700 kilométernyire lévő Lagosban fertőzött meg az Ebola-vírus.
A sajtóértekezleten elhangzott: a maláriában szenvedő férfi állapota stabil.
A román külügyminisztérium közleményben tudatta, hogy az érintett afrikai országokban működő román külképviseletek figyelemmel követik az Ebola-járvány terjedését, de eddig egyetlen román állampolgár sem igényelte hazatelepítését a járvány által sújtott térségből.
A ruandai kormány által kiadott közlemény szerint az Ebola-járványt jellemzőhöz hasonló tüneteket mutató férfit vasárnap délután helyezték karanténba a vizsgálati eredmények értékeléséig Kigali egyik kórházában.
A páciens magas láz és hányinger - a vírus jellemző kezdeti tünetei - miatt került kórházba, a vizsgálatok eredménye 48 órán belül várható. Az egészségügyi miniszter Twitter-bejegyzésében arról tájékoztatott, hogy egy német diákról van szó, aki Ruandába érkezése előtt több napot töltött Libériában.
Újabb betegről derült ki Nigériában, hogy biztosan Ebola-vírus fertőzte meg - közölte hétfőn az afrikai ország egészségügyi minisztere.
A beteg egy ápolónő, aki Patrick Sawyert is kezelte. Utóbbi libériai-amerikai állampolgár volt, és fertőzötten érkezett július 25-én Nigériába: a lagosi repülőtéren összeesett a betegségtől, és hamarosan végzett vele a kór.
A legújabb megerősített beteg, az ápolónő védőruházat nélkül ápolta Sawyert, mert kezdetben nem lehetett tudni, hogy a férfi ebolás. A laboratóriumi tesztek a hét végén mutatták ki a nővérről, hogy egyértelműen Ebolával fertőzött.
Vele együtt nyolcra emelkedett a biztosan ettől a betegségtől szenvedők száma Nigériában. További ketten már meghaltak a kórban - Sawyeren kívül egy másik nővér -, így az afrikai országban bizonyítottan eddig tíz Ebolás-eset fordult elő a mostani járványban. Az egészségügyi minisztérium közlése szerint Sawyertől indult a járvány, a többi kilenc beteg mindegyike közvetlen kapcsolatban volt vele. A még élő nyolcat elkülönítve ápolják.
A hatóság további 177 embert megfigyel fertőzés eshetősége miatt. Ők is közvetlen, vagy közvetett, úgynevezett másodlagos kapcsolatban voltak Sawyerrel. Köztük van az ápolónő férje.
A nyugat-afrikai országok a hétvégén fokozták az év eleje óta közel ezer ember halálát okozó Ebola-járvány megfékezésére irányuló erőfeszítéseiket. Az Ebola-fertőzés gyanújával Németországban, Kanadában és Szaúd-Arábiában kórházba szállítottakról megállapították, hogy nem a vírus betegítette meg őket. Romániában és Hongkongban is vizsgálnak Afrikából visszatért betegeket.
Az Ebola-járványban már csaknem ezer ember halt meg Nyugat-Afrikában (elsősorban Guineában, Libériában, Nigériában és Sierra Leonéban), és egyelőre nem tudják feltartóztatni a terjedését.
A vírus vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek között a hirtelen felszökő láz, a hasmenés, a hányás és bizonyos esetekben a belső vérzés.
A betegségre nincs sem orvosság, sem gyógymód. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik. A vírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.
Forrás: AFP, MTI