Krónika

Kopogjuk le!

Egy gyűjtés 150 babonát vizsgált, van, ami Brazíliától Budapestig ugyanazt jelenti

Az Atlas Obscura gyűjtése során másfél száz babonát vizsgált az egész világból – van köztük néhány olyan, amely csaknem az egész világon elterjedt, de akadnak meglepőbb hiedelmek is.

„Ahány nap, annyi babona” - éreztette Ráth-Végh István, hogy mennyi hiedelemmel szembesülhetünk nap mint nap. Sok olyan babonát ismerünk, amely bizonyos napokhoz kötődik, a néprajzi gyűjtések pedig akár hazánkból is elénk sodorhatnak olyan elképzeléseket, amelyeket ma már döbbenten fogadunk. Az Atlas Obscura egy szerényebb, de érdekes gyűjtéssel százötven babonát vizsgált, amelyek – azon túl, hogy akad köztük olyan is, ami soha nem jutna eszünkbe a hétköznapi életben (hacsak nem vagyunk nigériaiak vagy tibetiek), de számos olyan elképzeléssel is találkozhatunk, amelyet a világ nagy részén ismernek.

A babonák eredete gyakran a homályba vész: szájhagyomány útján terjednek, és gyakran olyan komoly múltra tekintenek vissza, hogy lehetetlen megfejtenünk, mikor is indulhattak útjukra. Az az egyiptomi, aki előtt Kr. e. 3000 környékén átszaladt egy fekete macska, ugyanúgy baljós előjelként értékelhette az esetet, mint egy huszadik századi magyar – vagy brazil, amerikai és így tovább.

Csaknem az egész világon elterjedt a fügemutatás szokása is: ez az általános vélekedés szerint megóvja az embert a szemmel veréstől.

Szép számmal vannak kevésbé elterjedt hiedelmek is: Oroszországban rossz ómen üres vödröt cipelni, de még az is balszerencsét hoz, ha csak nézzük, ahogy valaki más cselekszik így. Azt sem árt észben tartanunk, ha orosz barátainkat szeretnénk meglepni valamivel, hogy arrafelé nem illik kést, kesztyűt vagy sálat ajándékozni – ugyanis ez is balszerencsét hoz.

Nem egyszerűbb az élet Ghánában sem: ha egy férfi véletlenül női alsóneműt mosna ki, a babona szerint menten megőrülne, de ha viszket a tenyere, pénz áll a házhoz (egyébként ez utóbbi szintén egy olyan hiedelem, ami Dél-Amerikától Oroszországig mindenütt megtalálható).

Ha az ember jót akar az asztaltársaságnak, semmiképp nem mond pohárköszöntőt, ha csak víz került a pohárba – Németország, Olaszország és az Egyesült Államok néhány részén ez ugyanis azt jelenti, hogy a többiek halálát kívánja az ember.

Ha egy portugál véletlenül kilöttyinti a bort az asztalra, nem sokáig bosszankodik, ez ugyanis szerencsét hoz az egész házra.  

(Atlas Obscura, Europeisnotdead